Senát amerického Kongresu schválil vo štvrtok večer miestneho času návrh nového zákona, ktorého zámerom je obmedziť násilie páchané strelnými zbraňami. TASR správu prevzala v piatok od agentúry AP a stanice CNN.

Pridali sa aj 15 republikánov

Senátori schválili návrh pomerom hlasov 65:33, pričom k demokratom sa pridali aj 15 republikáni. Táto právna norma teraz poputuje na hlasovanie do Snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu, predtým ako sa bude môcť poslať na podpis prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Na znení kompromisného návrhu tejto právnej normy niekoľko týždňov pracovala skupina zložená z demokratických aj republikánskych členov Senátu USA.

Nový zákon sa týka najmä bezpečnostných previerok pre záujemcov o kúpu zbraní mladších ako 21 rokov a podpory programov na zlepšenie psychického zdravia a bezpečnosti na školách. Návrh tiež vyzýva štáty na zavedenie nariadenia, ktorým by mohli skonfiškovať strelné zbrane osobám, ktoré považujú za hrozbu pre spoločnosť.

Schumer: Prvý zákon o zbraniach za takmer 30 rokov

,,Senát Spojených štátov dnes večer robí niečo, o čom si mnohí ešte pred niekoľkými týždňami mysleli, že je nemožné: prijímame prvý významný zákon o strelných zbraniach za takmer 30 rokov," povedal podľa agentúry AFP po schválení zákona líder demokratov v Senáte Chuck Schumer.

Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell uviedol, že zmienená právna norma urobí Ameriku bezpečnejšou ,,bez toho, aby bola krajina o niečo menej slobodná".

Posledná reforma zákona, ktorou sa obmedzovalo použitie strelných zbraní na území Spojených štátov, je z roku 1994. Zakazovala sa ňou výroba útočných pušiek a veľkokapacitných nábojových pásov na civilné použitie. Platnosť tohto nariadenia však vypršala o desať rokov neskôr.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Washington - Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer odpovedá na otázky novinárov ohľadne ruskej invázie na Ukrajine vo Washingtone v utorok 8. marca 2022. Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila v noci na štvrtok 10. marca 2022 federálny rozpočet, ktorého súčasťou je aj finančná pomoc pre Ukrajinu v hodnote 13,6 miliardy dolárov. FOTO TASR/AP 

Senate Majority Leader Chuck Schumer, D-N.Y., speaks to reporters about the Russian invasion of Ukraine following a
Neprehliadnite

Predstavili návrh na obmedzenie strelných zbraní v USA. Podporia zákon aj republikáni?