Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) vydala upozornenie pre investorov, v ktorom varuje, že firmy ponúkajúce cenné papiere spojené s kryptomenami možno nedodržiavajú americké zákony.

Úrad pre dohľad nad burzami sa zameriava na kryptomeny, ktoré predseda SEC označil za „divoký západ“ plný nekalých praktík. Snahy úradu nabrali na obrátkach po novembrovom krachu kryptomeny FTX, upozornila agentúra Reuters.

SEC v upozornení pre investorov tiež varovala pred službami „proof of reserves“ ponúkané niektorými kryptoburzami. Tie majú užívateľom umožniť overenie, že burza má dostatok aktív na pokrytie toho, čo zákazníci držia. Subjekty obchodujúce s kryptoaktívami môžu túto službu používať namiesto auditovaných finančných výkazov, aby zmiatli klientov ohľadom bezpečnosti ich aktív, uviedla SEC.

Akcie kryptoburzy Coinbase Global vo štvrtok klesli až o 15 percent, pretože SEC v rámci svojho zásahu proti firmám zameraným na kryptomeny pohrozila v stredu burze žalobou pre niektoré produkty. Akcie firmy vlani pre krízu v odvetví klesli o zhruba 86 percent. Zásah SEC sa zrejme bude týkať spotového trhu a služieb Earn, Prime a Wallet, uviedla firma Coinbase.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Kaufbeuren - Na obrazovke počítača sú rôzne kryptomeny zobrazené na finančnej webovej stránke v nemeckom meste Kaufbeuren. Najväčšia americká kryptoburza Coinbase sa v 2. kvartáli prepadla hlboko do červených čísel. Dôvodom bolo výrazné oslabenie kryptomien, ako sú bitcoin či ether. FOTO TASR/DPA

 
ARCHIV - 22.02.2022, Bayern, Kaufbeuren: Auf einer Finanzwebseite sind verschiedene Kryptowährungen zu sehen. (zu dpa «Krypto-Crash brockt Coinbase Milliardenverlust ein») Foto: Karl-Jos
Neprehliadnite

Kryptomeny v Spojených štátoch amerických stratili svoje tri hlavné banky