Z ruskej vojny proti Ukrajine zatiaľ nesporne profitujú najmä americké ropné spoločnosti, ktoré zaznamenali najväčšie zisky minimálne od roku 1990. Najväčší víťazi na inak bezútešnom akciovom trhu tento rok takisto využili rekordnú bonanzu na spätný nákup vlastných akcií a zvýšenie dividend svojim akcionárom. To všetko nenechalo chladným amerického prezidenta Joea Bidena, píše Bloomberg.

„Môj odkaz americkým energetickým spoločnostiam znie: Nemali by ste používať veľké zisky na spätný nákup svojich akcií či zvyšovanie dividend. Určite nie teraz, keď zúri vojna,“ povedal Biden v októbri, keď ho prevládajúci mediálny naratív donútil prijať zodpovednosť za rastúcu infláciu, najmä však za rastúce ceny benzínu.

Sú nenásytní

Biden trval na tom, že nadmerné zisky by energetické spoločnosti mali použiť na zvýšenie produkcie. „Znížte cenu, ktorú si účtujete na čerpacích staniciach, vyzval najväčšie firmy šéf Bieleho domu. Medzinárodné sankcie uvalené na Rusko a menší počet kupcov ruskej ropy zapríčinili až trojpercentné zníženie celosvetovej ponuky, čo začiatkom roka umožnilo cene ropy Brent vyšplhať sa takmer rekordných 139,13 dolára za barel.

Brent sa teraz obchoduje za 86 dolárov za barel v čase blížiacej sa globálnej recesie, ktorú podnietili centrálne banky zvýšením úrokových sadzieb, aby zabrzdili infláciu. Tú sčasti spôsobil prudký nárast ceny ropy West Texas Intermediate (WTI) na najvyššiu úroveň od roku 2008.

Motoristi vrátane Američanov, ktorí drvivou väčšinou podporujú suverenitu Ukrajiny, po februárovej ruskej invázii zaplatili na pumpách oveľa viac. Biden americkým producentom ropy vyčítal, že neprejavili ani vďačnosť za svoje nadmerné zisky na kapitalistickom voľnom trhu, ktoré im umožnila americká demokracia, ani súcit so svojimi maloobchodnými zákazníkmi.

Úspory sú na minime

Biden nemá nič proti akýmkoľvek legitímnym obchodom, ktoré prinášajú maximálne zisky. Je však v spore s firmami, ktoré zneužívajú diery na trhu spôsobené agresívnou Ruska na Ukrajine, v ktorej zomierajú civilisti a dochádza k devastácii ukrajinskej infraštruktúry a zdrojov.

Korporátna Amerika by nemala privierať oči nad korisťou vojnového štváča, ktorý ničí inú demokraciu. Jej bezcitnosť navyše prichádza v momente, keď sa finančná tieseň Američanov zvyšuje po tom, čo ministerstvo obchodu začiatkom tohto mesiaca uviedlo, že miera osobných úspor ako podiel z disponibilného príjmu klesla na 17-ročné minimum, pripomína Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Joe Biden
Neprehliadnite

Americkí republikáni sa chystajú na ovládnutie Snemovne, prezident Biden to bude mať ťažké