Spojené štáty začínajú po ukončení 20-ročnej vojny v Afganistane novú „éru vytrvalej diplomacie“. Povedal to v utorok americký prezident Joe Biden vo svojom prejave v rámci všeobecnej rozpravy 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Informovala o tom agentúra AFP.

„Namiesto bojovania vo vojnách, ktoré patria do minulosti, budeme venovať prostriedky na výzvy budúcnosti... Ukončili sme konflikt v Afganistane. Ukončením tohto obdobia otvárame novú éru vytrvalej diplomacie, v rámci ktorej budeme podporovať ľudí po celom svete,“ povedal Biden počas svojho prvého prejavu pred VZ OSN, odkedy sa v januári stal americkým prezidentom.

Použitie vojenskej sily musí byť pre USA posledným riešením, dodal americký prezident. Avizoval tiež, že Spojené štáty oznámia „ďalšie záväzky“ v súvislosti s bojom proti koronavírusovej pandémii. Washington navyše plánuje podľa Bidena „zdvojnásobiť“ finančnú podporu boja proti klimatickým zmenám.

Americký prezident v súvislosti so zvýšeným diplomatickým napätím medzi USA a Čínou zdôraznil, že Washington nechce, aby prepukla „nová studená vojna“.

„Spojené štáty sú pripravené spolupracovať s akoukoľvek krajinou, ktorá sa usiluje o mierové riešenia problémov, aj keď s ňou máme výrazné názorové nezhody v iných oblastiach,“ povedal Biden svetovým lídrom v New Yorku.

Pripomenul tiež, že Spojené štáty podporujú dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, majú záujem o návrat k jadrovej dohode s Iránom a podporujú úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova.

WA 9 Brusel - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 24. júna 2021. FOTO TASR/AP 

Hungary's Prime Minister Viktor Orban talks to journalists as he arrives for an EU summit at the European Council building in Brussels, Thursday, June 24, 2021. At their summit in Brussels, EU leaders are set to take stock of coronavirus recovery plans, study ways to improve relations with Russia and Turkey, an
Neprehliadnite

Šéf OSN Guterres vyzval USA a Čínu, aby zabránili vypuknutiu novej studenej vojny