Americký koncern Halliburton sa v 3. štvrťroku vrátil k zisku. Prispelo k tomu zvýšenie aktivity ropných firiem, ktoré reagovali na rast cien ropy na predpandemické úrovne. To viedlo aj k výraznejšiemu dopytu po službách firiem ako Halliburton.

Halliburton, ktorý poskytuje služby firmám v ropnom a plynárenskom priemysle, oznámil za 3. kvartál čistý zisk 236 miliónov amerických dolárov (203,38 milióna eur), zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka evidoval stratu 17 miliónov amerických dolárov.

Bez započítania mimoriadnych položiek takzvaný upravený zisk dosiahol 248 miliónov amerických dolárov, čo na akciu predstavuje 28 centov.

Spoločnosť tak mierne prekonala očakávania trhov, ktoré počítali s upraveným ziskom na akciu na úrovni 27 centov. Tržby dosiahli 3,86 miliardy amerických dolárov oproti 2,97 miliardy amerických dolárov pred rokom.

Výsledky spoločnosti podporil výrazný rast cien ropy. Tie od začiatku roka vzrástli zhruba o 63 percent. Čiastočne k tomu prispel aj postoj najväčších producentov zo zoskupenie OPEC+, ktorí napriek vysokému dopytu po rope tempo zvyšovania ťažby nezrýchlili, ale držia sa pôvodne dohodnutého plánu postupného zvyšovania produkcie.

Rast cien komodity podporil aktivity amerických firiem ťažiacich z bridlíc. Ako uviedla spoločnosť Baker Hughes, ku koncu septembra bolo v USA aktívnych 521 vrtov, zatiaľ čo ku koncu júna to bolo 470 vrtov.

ropné pole
Neprehliadnite

Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa pohybuje v blízkosti 85 amerického dolára za barel