Snahy Švédska a Fínska o vstup do NATO si nebudú vyžadovať nasadenie ďalších príslušníkov amerických pozemných síl do týchto krajín. Podľa neho je však možné, že sa v tejto súvislosti zvýši počet vojenských cvičení a tiež, že občasné rotácie amerických vojakov budú častejšie. Informovala o tom v piatok agentúra AP. Výboru amerického Senátu pre ozbrojené sily to vo štvrtok povedal generál Christopher Cavoli, nominovaný za nového šéfa velenia amerických vojsk v Európe (EUCOM).

Cavoli je aktuálne šéfom velenia americkej armáde v Európe a Afrike (USAREUR-AF), orgánu, ktorý je nadriadený EUCOM-u. Vo vypočúvaní pred senátnym výborom podľa agentúry AP tiež povedal, že na východnú Európu, kde sa krajiny viac obávajú potenciálnej ďalšej ruskej agresie, sa bude aj v nasledovnom období pravdepodobne upriamovať zvýšená vojenská pozornosť NATO.

Tá sa totiž podľa generálových slov v poslednej dobe ,,posunula smerom na východ" a v závislosti od výsledku vojny na Ukrajine je možné, že to tak ešte nejaký čas aj zostane.

Senátori sa Cavoliho v rámci vypočúvania sa pýtali aj na prítomnosť amerických vojakov v Európe, ktorá za od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zvýšila z necelých 80 000 na približne 102 000. Generál uviedol, že tento nárast nijako nesúvisí so snahou Švédska a Fínska stať sa členskými krajinami NATO.

Ďalšie dôležité správy

PK 21 Berlín - Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron sa prihovára počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom pri Macronovej prvej zahraničnej ceste po znovuzvolení v Berlíne v pondelok 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

French president Emmanuel Macron speaks during a joint press conference with German Chancellor Olaf Scholz as part of a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Monday, May 9, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Macron vyzval Erdogana, aby rešpektoval voľbu Fínska a Švédska vstúpiť do NATO