Americký akciový index Dow Jones uzavrel utorkové obchodovanie na novom rekordnom maxime. K jeho rastu veľkou mierou prispeli finančné spoločnosti, ktoré profitovali z vyhliadok na nové opatrenia na podporu ekonomiky Spojených štátov. Indexy S & P 500 a Nasdaq však klesli.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si v utorok pripísal 0,2 percenta na 31 522,75 bodu. Širší index S & P 500 sa naopak znížil o 0,06 percenta na 3 932,59 bodu, index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, klesol o 0,34 percenta na 14 047,50 bodu.

Americký prezident Joe Biden sa teraz snaží presadiť nový balík stimulačných opatrení v hodnote 1,9 bilióna dolárov. „Do tohto týždňa sme vstúpili s priaznivými vyhliadkami na snahu Bidenovej administratívy zabezpečiť rozsiahly (stimulačný) balík,“ uviedol analytik Quincy Krosby zo spoločnosti Prudential Financial.

Na devízovom trhu dolár mierne posilňoval voči euru po optimistických komentároch jedného z predstaviteľov americkej centrálnej banky a priaznivých údajoch o vývoji spracovateľského sektora v Spojených štátoch. Jednotná európska mena okolo 22:00 SEČ strácala 0,2 percenta na 1,2108 USD.

Prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard uviedol, že finančné podmienky v Spojených štátoch sú teraz „celkovo dobré“. Dolár podporili aj nečakane priaznivé údaje o spracovateľskom priemysle v štáte New York.