Vláda amerického štátu Maine ako prvá na svete plošne zakázala používanie perfluorovaných látok (PFAS) vo všetkých predávaných výrobkoch od roku 2030. Informovali o tom noviny The Guardian.

PFAS sú druhom chemikálií, ktoré sa podľa expertov dostávajú jedlom a pitnou vodou do ľudského organizmu a môžu spôsobiť napríklad rakovinu, ochorenia pečene, poruchy imunitného systému, alebo pokles plodnosti u mužov.

Perfluorované látky sa väčšinou objavujú vo výrobkoch, ktoré majú odolávať vlhkosti, mastnote alebo zašpineniu. Okrem obalov na jedlo sa využívajú pri výrobe kozmetiky, kuchynského riadu, nepremokavých textílií, gitarových strún či pri výrobe peny do hasiacich prístrojov. V prírode sa len veľmi ťažko rozkladajú, preto sa im niekedy hovorí „večné chemikálie”.

Viaceré štáty v USA aj inde na svete už proti PFAS zakročili, avšak len čiastočne a iba v niektorej oblasti výroby. Dánsko napríklad ako prvá krajina EÚ zakázalo používanie týchto látok v potravinových obaloch.
Podľa odhadov vedcov sa PFAS nachádzajú v krvi 97 percent Američanov a v pitnej vode, ktorú v USA konzumuje 100 miliónov ľudí.

Nebezpečné hladiny týchto chemikálií však hlásia vedci z celého sveta, ktorí ich našli aj v dažďovej vode, v ľadových medveďoch žijúcich pri severnom póle, v materskom mlieku mnohých žien, či v morských živočíchoch. Experti na verejné zdravie pritom tvrdia, že jediným spôsobom - ako zabrániť kontaminácii životného prostredia - je úplný zákaz používania týchto látok.

Nový zákon v Maine, ktorý bol prijatý po rokoch diskusií, žiada od výrobcov predávajúcich tovar na území tohto amerického štátu, aby tamojším úradom do roku 2023 oznámili, ktoré ich výrobky obsahujú PFAS. Úrady síce môžu v prípade niektorých výrobkov udeliť výnimku, ale inak bude prítomnosť týchto chemikálií v tovaroch od roku 2030 zakázaná.

„Toto opatrenie stanovuje silný celoštátny precedens, ktorý vysiela priemyslu jasný signál, že sa musíme rýchlo posunúť smerom k bezpečnejšej chémii a preč od toxických zlúčenín, akými sú PFAS,” povedala Sarah Dollová z organizácie Safer States, ktorá sa zasadzuje za prísnejšiu zdravotnú reguláciu na úrovni jednotlivých amerických štátov.