Už o 20 minút reagoval Národný servis pre počasie, ktorý povedal, že Alabama nezaznamená žiadne následky hurikánu. Toto vyjadrenie malo rozhnevať Trumpa, ktorý pravdepodobne pozná cestu hurikánu lepšie ako meteorológovia.

Americký prezident bol rozhnevaný opačnou predpoveďou a trval na tom, že jeho predpoveď je správna. Aj v nasledujúcich dňoch ukazoval neaktuálne mapy a dokonca na nich zmenil trasu hurikánu, aby sa javilo, že Alabama je stále v jeho ceste.

Washington Post tvrdí, že okamžitou reakciou bol telefonát náčelníka štábu Bieleho domu ministrovi obchodu Wilburovi Rossovi, pod ktorého meteorologický servis patrí. Podľa vysokého úradníka v Bielom dome sa americký prezident sťažoval na predpovede ústavu, ktoré odporovali jeho presvedčeniu.

Ross mal okamžite predpoveď „vyjasniť“ a volal šéfovi ústavu. O niekoľko dní neskôr, 6. septembra, meteorologický ústav tweetoval, že ústav sa mýlil, keď kategoricky odporoval americkému prezidentovi. Avšak tým iba pobúrenie voči Trumpovi začalo rásť.

Už to nie je iba o politických rozpakoch, ale o priamej snahe Trumpovej administratívy ovplyvňovať vedcov k potvrdzovaniu svojich dohadov, píše NY Times.  Ten cez týždeň priniesol správu, podľa ktorej mal Ross hroziť šéfovi meteorologického úradu, že ho vyhodí.

Trump však tvrdí, že to nikdy nespravil. Sú to podľa neho iba fake news. Biely dom hovorí, že predpoveď bolo treba iba „vyjasniť“, keďže meteorológovia išli príliš ďaleko a odmietli možnosť, že Alabama bude zasiahnutá, a modely pritom na túto možnosť ukazovali.

Prípadom sa začala zaoberať komisia kongresu pre vedu, vesmír a technológie: „Sme hlboko znepokojení politizáciou predpovedania počasia s cieľom podporiť nesprávne vyjadrenia prezidenta,“ uvádza.