Americké úrady sprísnili svoju definíciu výrazu „astronaut", čo môže znamenať prekážku pre niekoľko súčasných dobyvateľov vesmíru z radov miliardárov. Nové pravidlá Federálnej leteckej správy (FAA) totiž hlásajú, že adepti na astronauta musia byť súčasťou letovej posádky a prispievať k bezpečnosti vesmírnych letov, informovala v piatok stanica BBC.

To znamená, že priekopníci komerčných vesmírnych letov, ako sú Jeff Bezos či Richard Branson, nie sú v očiach americkej vlády skutočnými astronautmi. Ide pritom o prvé zmeny od roku 2004, keď sa začal program FAA týkajúci sa spôsobilosti pilotov. Na získanie oprávenenia komerčného astronauta je podľa týchto pravidiel potrebné absolvovať let vo výške 80 kilometrov nad povrchom Zeme, čo Bezos i Branson už splnili.

WA 53 Van Horn -  Najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorý sa pomocou suborbitálnej rakety New Shepard vyvinutej jeho spoločnosťou Blue Origin ocitol na hranici vesmíru počas tlačovej konferencie po úspešnom lete na základni neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texasev v utorok 20. júla 2021. Na palube rakety New Shepard bol okrem Bezosa aj jeho brat Mark, 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy Oliver Daemen a 82-ročná pilotka Wally Funková. Daemen sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre
Neprehliadnite

Jeff Bezos vyletel do vesmíru a rozdal pár stoviek miliónov dolárov

FAA však okrem toho vyžaduje, aby adepti „počas letu preukázali tiež aktivity, ktoré sú nevyhnutné pre verejnú bezpečnosť, alebo prispeli k bezpečnosti vesmírnych letov s ľudskou posádkou". V Spojených štátoch sa dá štatút astronauta dosiahnuť dvoma ďalšími spôsobmi – prostredníctvom armády alebo Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Čestný titul astronauta je možné udeliť aj na základe zásluh, ukladajú nové pravidlá, a to podľa uváženia pridruženého správcu FAA.

Britskému miliardárovi Richardovi Bransonovi sa 11. júla podarilo v rámci testovacieho letu raketoplánu VSS Unity jeho spoločnosti Virgin Galactic dosiahnuť hranicu vesmíru. Tento let je považovaný za míľnik v oblasti vesmírnej turistiky.

Rebríčku najzazobanejších miliardárov kraľuje zakladateľ Amazonu Bezos, ktorý v auguste ako vôbec prvý človek v histórii prekonal šialenú hranicu 200 miliárd dolárov. V ten deň zarobil za jedinú sekundu zhruba 128-tisíc eur!
Neprehliadnite

Jeff Bezos – dieťa 16-ročnej matky, vzorný študent a dnes najbohatší človek modernej histórie

Branson sa tak spoločne s päťčlennou posádkou na palube dostal do vesmíru o deväť dní skôr než jeho rival z USA, zakladateľ spoločnosti Amazon a najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorého let na palube kozmickej lode s názvom New Shepard, patriacej jeho spoločnosti Blue Origin, úspešne prebehol 20. júla.

Ďalším hráčom v tejto oblasti je Elon Musk – zakladateľ značky Tesla – pôvodom z Juhoafrickej republiky. Musk založil tiež spoločnosť SpaceX, ktorá pôsobí v kozmickom priemysle a uskutočňuje komerčné i vládne lety do vesmíru s ľudskou posádkou.