Americké námorníctvo v priebehu nasledujúcich týždňov usporiada cvičenie v Taiwanskom prielive zamerané na demonštráciu princípu slobody námornej dopravy. Oznámil to v piatok koordinátor Bieleho domu pre záležitosti Ázie a Tichomoria Kurt Campbell. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry AFP.

Podľa Campbella budú americké sily naďalej operovať v oblastiach, kde to umožňuje medzinárodné právo. „Je to v súlade s naším dlhodobým záväzkom voči slobode námornej dopravy," vyhlásil.

Zároveň oznámil, že USA čoskoro predstavia „ambiciózny plán" posilnenia hospodárskych a obchodných vzťahov s Taiwanom.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia. Situácia sa vyostrila po tom, ako 2. augusta pricestovala na Taiwan predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Peking v reakcii na návštevu Pelosiovej začal o dva dni neskôr v Taiwanskom prielive vojenské cvičenia, ktoré mali pôvodne trvať do nedele minulého týždňa, no napokon trvali až do tejto stredy. Podľa taiwanských predstaviteľov boli manévre v rozpore s pravidlami Organizácie Spojených národov, narúšali územnú suverenitu Taiwanu a priamo ohrozili leteckú a námornú dopravu.

Ďalšie dôležité správy

WA 61 archív Washington - Na archívnej snímke z 28. júla 2022 americký prezident Joe Biden rozpráva o ekonomike v Bielom dome vo Washingtone. Joe Biden mal v sobotu 30. júla opäť pozitívne výsledky testu na koronavírusové ochorenie COVID-19. FOTO TASR/AP

FILE - President Joe Biden speaks about the economy during a meeting with CEOs in the South Court Auditorium on the White House complex in Washington, Thursday, July 28, 2022. Biden tested positive for COVID-19 again Saturday, July 30, slightly
Neprehliadnite

USA prehodnocujú kroky týkajúce sa ciel pre Čínu po jej manévroch pri Taiwane