Zisk Bank of America v 3. kvartáli vzrástol o vyše polovicu a prekonal očakávania trhu. Podobne ako ďalšie veľké americké finančné inštitúty aj Bank of America profitovala zo zotavovania ekonomiky, čo jej umožnilo znížiť rezervy na krytie zlyhaných úverov. Zisk tiež výrazne podporila investičná divízia vďaka prudkému nárastu fúzií a akvizícií.

Čistý zisk za tri mesiace od júla do septembra medziročne stúpol o 58 percent na 7,69 miliardy dolárov (6,63 miliardy eur) alebo 85 centov na akciu zo 4,88 miliardy dolárov alebo 51 centov na akciu v rovnakom období pred rokom. Analytici počítali so ziskom 71 centov na akciu.

FED
Neprehliadnite

Centrálna banka USA zníži krízovú podporu pre americkú ekonomiku

Banka v uplynulom kvartáli uvoľnila rezervy na krytie úverových strát v objeme 624 miliónov dolárov, pričom pred rokom ich zvýšila o 1,4 miliardy dolárov. Celkové výnosy stúpli o 12 percent na 22,77 miliardy dolárov z 20,34 miliardy dolárov, pričom analytici očakávali 21,78 miliardy dolárov.

Čisté úrokové výnosy sa medziročne zvýšili o 10 percent na 11,09 miliardy dolárov a neúrokové výnosy o 14 percent na 11,67 miliardy dolárov.

Zisk Citigroup vzrástol o 48 percent

Citigroup v letnom kvartáli zvýšila zisk takmer o polovicu a prekonala očakávania trhu. Podobne ako ďalšie americké banky profitovala zo zotavovania ekonomiky, ktoré jej umožnilo uvoľnenie rezerv na krytie prípadných úverových strát. Ďalším pozitívnym faktorom bolo výrazné zvýšenie príjmov poplatkov za upisovanie akcií a investičné poradenstvo. To viac než vykompenzovalo pokles v segmente retailového bankovníctva.

JPMorgan Chase
Neprehliadnite

Banky budú svojim akcionárom opäť zarábať bez obmedzení

Čistý zisk Citigroup v 3. kvartáli medziročne vyskočil o 48 percent na 4,64 miliardy dolárov (4 miliardy eur) alebo 2,15 dolára na akciu z 3,15 miliardy dolárov alebo 1,36 dolárov na akciu v rovnakom období v minulom roku. Analytici v priemere počítali so ziskom 1,65 dolára na akciu. Výnosy však klesli o 0,9 percenta na 17,15 miliardy dolárov zo 17,30 miliardy dolárov.

Banka v uplynulom štvrťroku uvoľnila rezervy na krytie zlyhaných úverov v objeme 1,16 miliardy dolárov. V rovnakom období pred rokom ich zvýšila o 436 miliónov dolárov.

Zisk Wells Fargo prekonal očakávania

Pokles obáv z nesplácania úverov podporil zisk Wells Fargo počas leta, ktorý prudko vzrástol a prekonal očakávania trhu. Vďaka zotavovaniu ekonomiky z koronakrízy americká banka uvoľnila rezervy na krytie zlyhaných úverov v objeme 1,4 miliardy dolárov (1,21 miliardy eur). V rovnakom období vlani si ešte na tento účel odložila takmer 770 miliónov dolárov.

Čistý zisk banky v 3. kvartáli medziročne vyskočil o 59 percent na 5,12 miliardy dolárov alebo 1,17 dolárov na akciu z 3,22 miliardy dolárov alebo 0,70 dolárov na akciu v rovnakom období pred rokom. Analytici počítali so ziskom 0,99 dolárov na akciu. Výnosy však klesli o 2,5 percenta na 18,83 miliardy dolárov z 19,32 miliardy dolárov.

burza
Neprehliadnite

Letná výsledková sezóna v USA prinesie žiarivé zisky firiem, ale rast akcií nemusí nasledovať

Navyše škandál týkajúci sa zakladania fingovaných účtov mal negatívny vplyv vo výške 250 miliónov dolárov. Banka v roku 2016 priznala, že jej zamestnanci dlhé roky otvárali bankové a kartové účty bez vedomia klientov. Aféra už stála finančný inštitút viac než 5 miliárd dolárov.