Americké akcie v utorok oslabili pre neistotu ohľadom rozhovorov o zvýšení dlhového stropu Spojených štátov. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,69 percenta a uzavrel obchodovanie na 33 055,51 bodu. Širší index S & P 500 klesol o 1,12 percenta na 4 145,58 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,26 percenta na 12.560,25 bodu.

Ak sa americkí politici nedohodnú na zvýšení dlhového stropu, môže sa americká vláda už v júni dostať do problémov pre nedostatok peňazí na pokrytie svojich výdavkov. Pondelková schôdzka amerického prezidenta Joea Bidena so šéfom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym dohodu nepriniesla.

Investori teraz čakajú aj na stredajšie zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky (Fed). Dúfajú, že si vďaka nemu budú môcť urobiť lepšiu predstavu o budúcom vývoji úrokových sadzieb v USA.

Cena akcií poskytovateľa videokonferenčných služieb Zoom Video Communications sa prepadla o viac ako osem percent. Reagovala tak správa, že firma za prvý kvartál vykázala najpomalší štvrťročný rast tržieb vo svojej histórii, napísala agentúra Reuters.

Na devízovom trhu sa americký dolár vyšplhal na dvojmesačné maximum voči košu mien. Ťažil z možnosti ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb v USA. Podporila ho tiež neistota okolo dlhového stropu, ktorá znížila záujem o rizikovejšie aktíva. Investori dolár zvyčajne využívajú ako bezpečné útočisko v období neistoty.

Euro okolo 22:00 SELČ voči doláru strácalo zhruba 0,4 percenta na 1,0770 dolára. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si v rovnakom čase pripisoval takmer 0,4 percenta a pohyboval sa blízko 103,6 bodu.

Niektorí predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed) v pondelok naznačili, že bude potrebné pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, ak inflácia zostane na vysokej úrovni.

„Pozornosť sa pomaly obracia späť k inflácii a k výrokom predstaviteľov Fedu v prospech sprísňovania menovej politiky, čo poskytuje doláru určitú podporu," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Edward Moya zo spoločnosti OANDA.

Ďalšie dôležité správy

KK10 New York - Burzoví makléri pracujú na newyorskej burze 10. marca 2020 v New Yorku. Wall Street otvorila v utorok po pondelkovom (9. 3.) páde, ktorý bol najprudší od roku 2008, výrazne v pluse. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average si tesne po začiatku obchodovania pripísal vyše 800 bodov. Zotavujú sa aj európske akciové trhy. FOTO TASR/AP
Specialists James Denaro, left, and Mario Picone work on the floor of the New York Stock Exchange, Tuesday, March 10, 2020. Stocks, Treasury yields a
Neprehliadnite

Dow Jonesov index v pondelok stratil, ale Alphabet a Meta Platforms posilnili