Americká zbrojárska spoločnosť Lockheed Martin, výrobca stíhacieho lietadla F-35 Lightning II, pomôže Japonsku pri vývoji nového bojového lietadla s technológiou stealth, ktoré tamojšie vzdušné sily plánujú zaradiť do svojho arzenálu v polovici 30. rokov so zámerom udržať krok s pokrokom leteckej technológie susednej Číny. Lockheed Martin sa spojí s vedúcou japonskou firmou projektu, ktorou je Mitsubishi Heavy Industries. Uviedlo to v piatok japonské ministerstvo obrany v tlačovom vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra Reuters. „So zámerom zabezpečiť interoperabilitu so Spojenými štátmi začneme rozvíjať tento projekt na budúci rok," uviedol japonský rezort obrany.

KK36 Seattle - Na archívnej snímke z 30. septembra 2020 lietadlo Boeing 737 MAX sa pripravuje na pristátie po testovacom lete v americkom Seattli. Americká spoločnosť Boeing zhoršila svoju prognózu dopytu po lietadlách v najbližších 10 rokov, dlhodobejšiu prognózu na nasledujúcich 20 rokov však menila iba minimálne. Boeing v utorok 6. októbra 2020 uviedol, že v nasledujúcich 10 rokoch budú letecké spoločnosti vo svete potrebovať 18.350 nových lietadiel v hodnote 2,9 bilióna USD (2,46 bilióna eur
Neprehliadnite

Čína uvalí za predaj zbraní Taiwanu sankcie na Boeing či Lockheed Martin

Nové stíhacie lietadlo, známe pod predbežným názvom F-3 alebo F-X, nahradí zmienený stroj F-2, pričom jeho vývoj bude stáť približne 40 miliárd dolárov, uvádza tlačová agentúra AFP. Lockheed Martin navrhol hybridný dizajn založený na svojich lietadlách F-35 a F-22, ale Japonsko to odmietlo v prospech vlastného domáceho dizajnu. Medzi ďalšími zahraničnými spoločnosťami, ktoré vyjadrili záujem o účasť na vývoji lietadla F-3, boli Boeing a Northrop Grumman z USA, ako aj britské spoločnosti BAE Systems a Rolls-Royce Holdings. Japonsko uviedlo, že bude pokračovať v hľadaní spolupráce na lietadle F-3 s Britániou i so Spojenými štátmi so zámerom dostať sa k príslušnej technológii a znížiť náklady na jeho vývoj.