Cena barelu (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v priebehu stredajšieho dopoludnia tesne priblížila k hranici 25 dolárov. Konkrétne sa nakrátko prepadla na 25,08 dolára za barel a bola tak najnižšia od mája 2003.

Neskôr sa WTI mierne zotavila a o 11.52 SEČ sa predávala po 25,24 dolára (22,98 eura) za barel, čo bolo o 1,71 dolára alebo 6,35 percenta menej ako v predchádzajúci deň.

Aj cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent pokračuje v poklese a o 11.52 SEČ sa predávala po 27,67 USD/barel. Oproti utorku to predstavuje pokles o 1,06 dolára alebo 3,69 percenta.

Príjmy ruského rozpočtu z predaja ropy a plynu, kľúčových vývozných artiklov Ruskej federácie, budú tento rok pravdepodobne o tri bilióny rubľov (36,43 miliardy eur) nižšie, než sa pôvodne očakávalo. Dôvodom je prepad cien ropy. Uviedol to v stredu minister financií Anton Siluanov.

Najnovší odhad ministerstva financií je horší aj v porovnaní s predchádzajúcou zhoršenou prognózou, ktorá počítala s poklesom príjmov z predaja ropy a plynu o dva bilióny rubľov. V takom prípade ministerstvo počítalo s rozpočtovým deficitom na úrovni 0,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Aj napriek očakávanému zvýšeniu ruského rozpočtového schodku analytici Gazprombank uvádzajú, že ministerstvo financií má dostatok rezerv na dodržanie naplánovaných výdavkov. Pomôcť by mal aj Národný fond bohatstva.

V tom je podľa analytikov „dostatok financií na vykrývanie výpadkov v príjmoch v dôsledku nízkych cien ropy na viac než päť rokov“. K 1. marcu bolo podľa ministerstva financií vo fonde približne 8,2 bilióna rubľov.

Ako dodalo, Rusko je schopné zvládnuť ceny ropy na úrovni 30 dolárov, prípadne až 25 dolárov za barel, a to na obdobie šesť až 10 rokov. Vláda zároveň minulý týždeň uviedla, že ruská ekonomika má dostatok devízových rezerv a je aj dostatočne veľká na zvládnutie akejkoľvek dočasnej nestability na trhoch.