Americká centrálna banka (Fed) v stredu prikročí k ďalšiemu sprísneniu menovej politiky, aby zmiernila dopady vysokej inflácie. Za istých analytici považujú zvýšenie základnej sadzby o pol percentuálneho bodu, stále viac sa ich ale prikláňa k názoru, že Fed bude razantnejší a základný úrok zvýši o trištvrte percentuálneho bodu, to znamená do pásma 1,50 až 1,75 percenta.

Inflácia najvyššia od roku 1981

Dôvodom je najmä rýchly rast cien av posledných týždňoch aj situácia na finančných trhoch. Miera inflácie za máj v Spojených štátoch prekvapivo vystúpila na 8,6 percenta, hoci analytici sa domnievali, že vrchol dosiahla už v apríli, keď predstavovala 8,3 percenta. Inflácia v USA je teraz najvyššia od konca roku 1981. Fed má pritom svoj inflačný cieľ na dvoch percentách.

Fed svoj základný úrok držal až do tohtoročnej jari blízko nuly, k prvému zvýšeniu od roku 2018 pristúpil v marci, keď základnú sadzbu posunul o štvrť bodu nahor do pásma 0,25 až 0,50 percenta. V máji nasledovalo zvýšenie o pol bodu na súčasných 0,75 až 1,00 percenta.

Pozícia Fedu sa zmenila

Činitelia Fedu od 4. júna menovú politiku verejne nekomentujú, čo býva pred zasadnutím menového výboru pravidlom. Predtým uvádzali, že sa prikláňajú k tomu, aby základný úrok na stredajšom zasadnutí druhýkrát za sebou zvýšili o pol percentuálneho bodu.

Šéf Fedu Jerome Powell v máji povedal, že tento predpoklad počíta s tým, že ekonomické a finančné podmienky sa budú vyvíjať zhruba v súlade s očakávaniami. Ďalší rast inflácie za máj sa ale neočakával.

Na výraznejšie zvýšenie sadzieb ukazujú aj ceny amerických štátnych dlhopisov. Výnos dlhopisu so splatnosťou dva roky, ktorý zrejme najcitlivejšie reaguje na zámery Fedu, v utorok vystúpil na 3,42 percenta, zatiaľ čo výnos desaťročného dlhopisu vzrástol na 3,45 percenta.

Denník The Wall Street Journal (WSJ) napísal, že pozícia Fedu sa od májového zasadnutia zmenila. Analytici investičnej banky Goldman Sachs na základe toho uviedli, že sa teraz prikláňajú k zvýšeniu základnej sadzby o 75 bázických bodov, teda o trištvrte percentuálneho bodu, a to ako dnes, tak na júlovom zasadnutí Fedu.

Ďalšie dôležité správy

KK34 Washington - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell prichádza na tlačovú konferenciu vo Washingtone 4. mája 2022. Fed v snahe o skrotenie inflácie zrýchlila tempo sprísňovania menovej politiky a zvýšila úrokové sadzby najrazantnejšie za vyše dve desaťročia. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Board Chair Jerome Powell arrives to speak at a news conference at the Federal Reserve, Wednesday, May 4, 2022 in Washington. The Federal Reserve intensified its drive to curb the worst
Neprehliadnite

Máme očakávať nový normál alebo skôr návrat do normálu?