Ako informovalo ministerstvo obchodu, dovoz Británie zo Spojených štátov vzrástol vo finančnom roku 2018/2019, ktorý sa skončil v apríli, o 14 percent na 78,27 miliardy libier (84,32 miliardy eur). Naopak, dovoz z Nemecka mierne klesol (0,1 percent) a zaznamenal hodnotu 78,26 miliardy libier.

Dovtedy najviac dovážala Británia práve z Nemecka. Naopak, Spojené štáty sa už skôr stali najväčším exportným trhom Británie. V minulom roku dosiahol britský export na americký trh rekordnú hodnotu 121,6 miliardy libier.

Čo sa týka dovozov, rast zaznamenal aj dovoz finančných služieb z USA. Ako uviedlo britské ministerstvo obchodu, od roku 2018 sa tento dovoz zo Spojených štátov zvýšil o 15 percent.

Britská ministerka obchodu Liz Trussová uviedla, že Spojené štáty sú prvé na jej zozname plánovaných postbrexitových dohôd. „Teraz, keď sa USA stali naším najväčším trhom z pohľadu vývozu aj dovozu, je potrebné využiť túto príležitosť a uzatvoriť s Washingtonom dohodu o voľnom obchode,“ povedala L. Trussová.