Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie na iránsku spoločnosť, ktorá pomohla dopraviť do Ruska útočné drony potenciálne nasaditeľné do vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúr Reuters a AFP.

Väzby na vplyvné revolučné gardy

Podľa amerického ministerstva financií bola na sankčný zoznam zaradená spoločnosť Safiran Airport Services so sídlom v Teheráne, ktorá koordinovala ruské vojenské lety medzi Iránom a Ruskom, vrátane tých, ktoré prepravovali bezpilotné lietadlá, personál a súvisiace vybavenie.

Ministerstvo financií uvalilo sankcie aj na iránske spoločnosti Paravar Pars, Design and Manufacturing of Aircraft Engines a Baharestan Kish, ktoré sa podieľali na vývoji a výrobe bezpilotných lietadiel a majú väzby na vplyvné revolučné gardy. Okrem zmrazenia majetku je so spomínanými spoločnosťami zakázané obchodovať.

Viaceré sú poruchové

Koncom augusta predstaviteľ amerického ministerstva obrany uviedol, že Rusko dostalo prvé z predpokladaných ,,stoviek“ bezpilotných lietadiel, no mnohé z nich sú podľa informácií tajných služieb poruchové.

Televízia CNN 10. augusta uviedla, že ruská vládna delegácia predtým najmenej dvakrát navštívila Irán, kde jej na letisku v meste Kášán predviedli drony typu S191 a S129. Oba typy dronov sú schopné niesť samonavádzacie rakety. Irán v júli navštívil aj ruský prezident Vladimir Putin.

Ďalšie dôležité správy

olicajti vstupujú do budovy iránskeho veľvyslanectva v albánskej metropole Tirana 8. septembra 2022. Iránski diplomati vo štvrtok opustili budovu svojho veľvyslanectva v Tirane. Albánsko obvinilo Irán z rozsiahleho kybernetického útoku a v stredu s ním prerušilo diplomatické styky.
Neprehliadnite

Polícia po vyhostení diplomatov pre kyberútok násilím vnikla na iránsku ambasádu