Spojené štáty vo štvrtok oznámili ďalšiu potravinovú pomoc pre Afriku vo výške 2,5 miliardy dolárov v reakcii na rastúce ceny potravín, informuje AFP.

Základ mieru a prosperity

Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík potravinovej pomoci pre Afriku vo svojom záverečnom prejave na summite USA-Afrika, na ktorý prišlo do Washingtonu takmer 50 afrických lídrov.      

Biden povedal, že Spojené štáty sú znepokojené rastúcim problémom hladu, ktorý "spôsobila aj nevyprovokovaná vojna Ruska proti Ukrajine".

,,Africký roh dnes opäť postihuje hladomor... Potravinová bezpečnosť je základom mieru a prosperity. Jednoducho povedané, ak rodič nevie uživiť svoje dieťa, na ničom inom vlastne nezáleží," uviedol.

Rekordné sucho

Americký prezident dodal, že ,,Afrika má potenciál uživiť svojich ľudí, ale aj pomôcť nasýtiť svet" a Spojené štáty jej chcú tento potenciál pomôcť naplniť.      

USA sú pripravené poskytnúť núdzovú, strednodobú i dlhodobú potravinovú pomoc pre Afriku, uviedol Biely dom vo vyhlásení. Dodal, že výška potravinovej pomoci tento rok už dosiahla 11 miliárd dolárov.      

V dôsledku rekordného sucha v oblasti Afrického rohu sú milióny ľudí vystavené nedostatku potravín, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

PK 15 Washington - Americký prezident Joe Biden rozpráva počas brífingu o protiteroristickej operácii amerických špeciálnych síl, pri ktorej zahynul vodca militantnej organizácie Islamský štát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší vo Washingtone vo štvrtok 3. februára 2022. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about a counterterrorism raid carried out by U.S. special forces that killed top Islamic State leader Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi in northwestern Syria, Thursday, Feb. 3, 2022, in the
Neprehliadnite

Západ diskutuje o tom, ako by Ukrajina mohla vo vojne získať rozhodujúcu výhodu