Spojené štáty v najbližších troch rokoch poskytnú Afrike 55 miliárd dolárov. Podľa agentúr to v predvečer americko-afrického summitu vo Washingtone uviedol bezpečnostný poradca prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan. Prostriedky majú smerovať do ekonomiky, zdravotníctva a bezpečnosti afrických krajín.

,,V úzkej spolupráci s Kongresom poskytnú Spojené štáty v najbližších troch rokoch Afrike 55 miliárd dolárov na riešenie kľúčových problémov našej doby v rôznych odvetviach," uviedol v utorok podľa agentúry DPA Sullivan. Bližšie podrobnosti k finančnému programu neoznámil.

V utorok začne vo Washingtone summit USA s lídrami 49 afrických krajín a predstaviteľmi Africkej únie. V stredu sa má vrcholnej schôdzky zúčastniť aj Biden, ktorý tu podľa Sullivana oznámi podporu USA pre vstup Africkej únie do skupiny veľkých ekonomík G20, uviedla agentúra Reuters.

Sullivan ďalej oznámil, že vláda Spojených štátov vymenuje osobitného vyslanca pre Afriku, ktorý bude dohliadať na plnenie amerických záväzkov voči Afrike. Washington tiež nebude finančnú pomoc Afrike podmieňovať prísľubom podpory Ukrajiny napadnutej Ruskom, dodal poradca.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Inflačné očakávania v USA sú najnižšie od augusta 2021