Američania v panike skupujú benzín v obavách, že ho bude v dôsledku výpadku potrubnej siete nedostatok. Zásoby paliva sa míňajú už šiesty deň predovšetkým na čerpacích staniciach vo veľkých mestách na juhovýchode krajiny. Dôvodom je obmedzenie dodávok spôsobených problémami spoločnosti Colonial Pipeline, ktorá je najväčším prevádzkovateľom potrubnej siete na prepravu ropných produktov v Spojených štátoch. Úrady Američanov pritom vyzývajú, aby benzínom neplnili plastové tašky.

„Nedávajte benzín do plastových tašiek“ vyzvala v stredu na twitteri obyvateľov Spojených štátov Komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov (CPSC). „Používajte len nádoby na to určené,“ dodala.

Systémy Colonial Pipeline sa v piatok stali terčom takzvaného ransomwaru, teda vydieračského programu, ktorý zablokuje prístup k systému a za odblokovanie požaduje výkupné. Firma denne prepravuje asi 2,5 milióna barelov benzínu, nafty, leteckého paliva a ďalších ropných produktov. Využíva na to sieť potrubia v celkovej dĺžke približne 8 850 kilometrov. Spoločnosť uvádza, že na zásobovaní východného pobrežia Spojených štátov pohonnými hmotami sa podieľa asi zo 45 percent.

Colonial Pipellin
Neprehliadnite

Americká spoločnosť Colonial Pipeline po útoku hekerov prerušila činnosť

Slabšia ponuka a panické nákupy zapríčinili dlhé rady pred čerpacími stanicami. Priemerná cena jedného galónu - teda necelých štyroch litrov benzínu - dnes presiahla tri doláre, a je tak najvyššia za takmer sedem rokov. Ľudia si vytvárajú zásoby pred predĺženým víkendom na konci mája, kedy si v Deň obetí vojny (Memorial Day) pripomínajú členov ozbrojených síl padlých v boji. Sviatok je zároveň začiatkom hlavnej sezóny na cestách.

Najhoršie postihnutým štátom bola v stredu ráno Severná Karolína, kde podľa údajov spoločnosti GasBuddy nemala benzín štvrtina čerpacích staníc. Uspokojiť zákazníkov nemohlo 15 percent benzíniek v Georgii a vo Virgínii a 13 percent čerpacích staníc v Južnej Karolíne. Obzvlášť zlá bola situácia vo veľkých mestách, ako sú Charlotte v Severnej Karolíne a v hlavnom meste Georgie Atlante.

„Sme svedkami paniky v rozsahu, aký sme nezažili od iránskej krízy na konci 70. rokov,“ cituje denník Financial Times energetického analytika Toma Klozu zo spoločnosti Opis, ktorá je divíziou IHS Markit.