Internetový predajca Amazon preplatí americkým pracovníčkam cestovné náklady na potrat. Reaguje tým na chystané zákony, ktoré by ženám prístup k potratu v niektorých štátoch USA sťažili, napísal na svojom webe týždenník Der Spiegel.

Žena, ktorá sa rozhodne pre potrat, a bude preto musieť cestovať ďalej ako 160 kilometrov, bude môcť čerpať na cestovné náklady a ubytovanie až 4 000 dolárov z podnikového zdravotného poistenia. Dôvody rozšírenia poistného plnenia spoločnosť oficiálne komentovať nechcela. Rozšírenie cestovných náhrad zahŕňa okrem potratov aj liečbu rakoviny, obezity, duševných chorôb alebo závislostí.

Zároveň však Amazon obmedzil výhody pre zamestnancov, ktorí ochorejú na covid-19. Predtým firma ponúkala svojmu zhruba miliónu zamestnancov v USA platené voľno počas choroby, odteraz dostanú len päť dní neplateného voľna, alebo si budú musieť vziať platenú nemocenskú či dovolenku.

Amazon sa svojím krokom pripája k mnohým spoločnostiam, ktoré chcú podporiť svoje zamestnankyne v reakcii na hrozbu obmedzenia potratov v mnohých konzervatívnych amerických štátoch. Rozšírenie cestovných náhrad pre takéto prípady oznámila už v marci banka Citigroup. Poskytovateľ IT služieb Salesforce ponúkol zamestnankyniam v Texase presun do iných štátov po tom, čo tam kontroverzný zákon o potratoch nadobudol platnosť.

Ďalšie dôležité správy

Balíky na vozíku v logistickom centre spoločnosti Amazon v nemeckom Mönchengladbachu
Neprehliadnite

Republikáni v USA obmedzujú prístup ženám k interrupciám, Amazon sa rozhodol pre zásadný krok