Americký internetový predajca Amazon nemusí Luxembursku doplácať na daniach 250 miliónov eur, ako nariadila Európska komisia (EK). Rozhodol o tom Všeobecný súd Európskej únie, podľa ktorého poskytnuté daňové zvýhodnenie únijné pravidlá neporušilo. Komisia dostatočne nezdôvodnila, prečo považuje prístup Luxemburska k americkej firme za nedovolenú štátnu pomoc, uviedol súd.

KK25 Mönchengladbach - Na snímke balíčky sú položené na vozíku v logistickom centre spoločnosti Amazon v nemeckom Mönchengladbachu 8. decembra 2020. Francúzsky nezávislý úrad pre dohľad nad ochranou osobných údajov (CNIL) udelil doteraz svoju najväčšiu pokutu vo výške 100 miliónov eur dvom divíziám spoločnosti Google za porušenie miestnych pravidiel týkajúcich sa reklamných súborov cookies. CNIL dal vo štvrtok 10. decembra 2020 za porušenie rovnakých pravidiel pokutu vo výške 35 miliónov eur aj
Neprehliadnite

Amazon vlani v Európe utŕžil 44 miliárd eur, na dani však z toho neodvedie ani cent

Luxembursko aj Amazon sa obrátili na druhú najvyššiu súdnu inštanciu EÚ so sťažnosťou na rozhodnutie z roku 2017. Unijná exekutíva mala vtedy za to, že Luxembursko neoprávnene umožnilo Amazonu neplatiť dane z takmer troch štvrtín ziskov, ktoré americký podnik vytvoril na území európskeho bloku.

Internetový gigant má svoju únijnú centrálu v Luxembursku - malej krajine známej svojou daňovou ústretovosťou. Patrí tam k najväčším zamestnávateľom. Komisia odhadla, že Amazon platil len asi štvrtinové dane v porovnaní s ostatnými podnikmi v Luxembursku, ktoré pritom podliehajú rovnakým pravidlám. Luxembursko malo od firmy vymôcť vedľa daní za viac ako desať rokov aj úroky. Celková hodnota dosahovala približne spomínaných 250 miliónov eur.