IOM uviedla, že od septembra pomohla už skoro 10-tisíc migrantom, ktorí zostali opustení v púšti. Niektorých tu nechali pašeráci, ďalších však deportovali alžírske úrady s tým, že do najbližšieho mesta majú ísť pešo. Pochod naprieč riedko zaľudnenou oblasťou v teplotách vyše 40 stupňov Celzia neprežili desiatky ľudí, napísal web televízie BBC.

Alžírsko začalo vlani tvrdo potláčať nelegálnu migráciu cez svoju južnú hranicu a v púštnom regióne na juhu krajiny posilnilo hliadky. Úrady deportujú tisíce migrantov zo subsaharskej Afriky, najčastejšie z Mali, Kamerunu alebo Nigérie, ktorí v krajine žijú bez povolenia. Alžírsko sa obhajuje, že nové opatrenia sú nevyhnutnou prevenciou a že nechce, aby ktokoľvek vstupoval do krajiny bez toho, aby úrady poznali jeho totožnosť.

IOM však medzi utečencami smerujúcimi späť do Nigeru našla aj osoby s utečeneckými dokumentmi vydanými v Alžírsku. Do najbližšieho mesta Agadez ich potom čaká cesta dlhá asi 400 kilometrov.

„Väčšina z nich nemá žiadne peniaze, doklady totožnosti, jedlo ani vodu. Sú traumatizovaní. V niektorých prípadoch sa im nepodarilo zabezpečiť dopravu a išli pešo alebo boli opustení pašerákmi a netušia, kde sú,“ povedal šéf misie IOM v Nigeri Giuseppe Loprete.

„Zobrali nám všetky veci: peniaze, mobily, všetko. Zaobchádzali s nami zle. Vysadili nás v saharskej púšti,“ povedal o svojom vyhostení z Alžírska migrant z Mali. „Potom sme museli prejsť desiatky kilometrov do hraničnej osady Assamakka. Bolo to, ako ísť cez peklo. (...) Nemali sme nič na jedenie a počuli sme, že medzi dunami zomreli minimálne dvaja ľudia,“ citoval ho portál BBC.