Spoločnosť Alza pokračuje v zahraničnej ofenzíve. Po tom, čo sa v Maďarsku stala dvojkou tunajšieho trhu, v Rakúsku a Nemecku vyrástla o stovky percent, mieri do Francúzska, uvádza web seznam.cz.

Spoločnosť potvrdila, že chce do roku 2026 pôsobiť minimálne v desiatich krajinách Európskej únie.

Dôvera v západný trh

„Čerstvo sme otvorili Francúzsko. Západným trhom veríme,“ potvrdil v rozhovore pre SZ Biznis podpredseda predstavenstva Alzy Petr Bena.

Vo Francúzsku Alza zatiaľ nebude mať svoj tím, o prevádzku sa bude starať pražská pobočka a call centrum posilnené o francúzsky hovoriacich operátorov.

K elektronike sa dostane ten, kto bude rýchlejší
Neprehliadnite

Plánujete pod stromček elektroniku? Čakajú vás vianočné nákupy na spôsob „Rýchlo a zbesilo“

„E-commerce má výhodu v tom, že v danej krajine nemusíte byť fyzicky prítomní. V Rakúsku napríklad máme jednu pobočku, ale v Nemecku v túto chvíľu nie sme a to isté platí pre Francúzsko. Pokiaľ tam ale biznis porastie, môže sa ukázať, že budeme potrebovať ľudí, ktorí budú priamo na francúzskom trhu,“ dodal Bena.

Sortiment sa líši

Sortiment je pre každú krajinu iný, preto Alza kompletne preložila svoj e-shop a vybrala tovar, na ktorý chce v krajine galského kohúta vsadiť. Predávať bude približne 75 tisíc položiek, čo je oproti Českému trhu výrazne menej.

„V Česku máme sortiment najširší. V Nemecku a Rakúsku stojíme na tradičnom core sortimente Alzy – teda IT a elektronike a s podobným sortimentom sme šli do Francúzska.“

Nová predajňa v bratislavských Nivách
Neprehliadnite

Alza otvára v Bratislave svoju najmodernejšiu predajňu prešpikovanú technológiami

Firma chce v začiatkoch vsadiť hlavne na on-line reklamu. Zelený Alzák bude zatiaľ hlavne na vizuáloch, tak, ako je to v Rakúsku či Nemecku. Spoločnosť počíta s rozširovaním siete Alzaboxov. Okrem Českej republiky a Slovenska ich má zatiaľ iba v Maďarsku, kde je ich zhruba stovka.

Tržby prekonali rekordy

V minulom roku Alza prekonala rekordné tržby – 37,3 miliardy český korún. Tržby zahraničných divízií spoločnosť neprezradila.

„Česko nám ale určite ešte stále robí viac ako polovicu biznisu,“ povedal Peter Bena pre seznam.cz. Ďalej však prezradil, že aj zahraničným trhom sa v minulom roku darilo.

Elektrobicykle
Neprehliadnite

Elektrobicykle porážajú klasické bicykle. Slováci holdujú drahším a luxusnejším modelom

„V Maďarsku sme sa stali z trojky na trhu už dvojkou. A minulý týždeň sme tam otvorili svoj prvý sklad mimo Česka a Slovenska. V Nemecku sme minulý rok vyrástli o 233 percent – bolo to síce z malej základne, ale tento rok opäť rastieme v stovkách percent,“ dodal Bena.