V minulosti sa v súvislosti so Stredoeurópskou vysokou školou v Skalici hovorilo o naplnení snov o vysokoškolskom titule. Medzi jej absolventov patrí mnoho zvučných mien nielen zo slovenského biznisu, ale aj z politiky. Príbeh univerzity sa však končí a zanecháva za sebou státisícové dlhy, informuje INDEX denníka SME.

Zakladateľkou bola Schusterova neter

História univerzity sa píše od roku 2005, kedy skalickí poslanci urobili všetko preto, aby prilákali novú Stredoeurópsku vysokú školu. Jej zakladateľkou a ideovou matkou bola Heidy Schwarczová, neter exprezidenta Rudolfa Schustera. Jej cieľom bolo povýšenie vzdelanostnej úrovne Slovenska.

„Buď budeme stále plakať nad tým, v akom stave školstvo je, alebo s tým niečo urobíme. Zakladala som vysokú školu preto, aby som dokázala, že sme dostatočne vzdelaní a vyspelí na to, aby sme tu mali slovenský Cambridge. Súkromné školy sú všade na svete ťahúňom kvalitného vzdelávania," vysvetľovala v roku 2010 v Týždenníku pre Záhorie.

Inšpiráciou jej vtedy bol Cambridge: „Je to univerzitné mestečko, kde sa všetko točí okolo vzdelávania. Aj v Skalici môže byť raz viac študentov ako obyvateľov, mesto má krásne historické pamiatky, podobne ako je to v Cambridgei."

Menšia konkurencia

Jej pôvodným plánom bolo otvorenie univerzity v Prahe, usúdila však, že na Slovensku je menšia konkurencia, píše INDEX. „Prišla som do Bratislavy, založila tam neziskovku a išla som podať projekt. Najskôr to nevyšlo, ale nevzdávala som sa."

K tomuto projektu sa hlásil aj Dušan Čaplovič. „Je to aj trošku mojím dielom, že sa táto škola dostala do Skalice. Zo Skalice sa zobral okresný súd a chcel som ako poslanec, keďže tu často chodím, do tohto regiónu niečo vrátiť. Využil som možnosť, že pani Schwarczovú poznám," hovoril v roku 2006 pre Trnavské noviny.

Sponzorom školy a predsedom jej správnej rady bol aj veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík. Na pozvanie podnikateľovej TA3 Slovensko v roku 2011 navštívil americký moderátor Larry King, domov si odniesol aj čestný doktorát zo Stredoeurópskej vysokej školy, informuje INDEX.

Medzi prvými odbormi súkromnej vysokej školy boli medzinárodné vzťahy aj životné prostredie a regionálny rozvoj. Priestor na štúdium malo 200 študentov a 80 externistov. Prvým rektorom bol Ján Porvazník, neskôr ho vystriedal Vojtech Kollár.

Denník SME však vtedy pripomenul, že absolventi školy nie sú tak úspešní, ako by sa zdalo. V roku 2013 si prácu nenašlo 16 percent z nich. Skalická vysoká škola nedosahovala výsledky ani v rôznych hodnotiacich rebríčkoch, umiestňovala sa spravidla v slabšej polovici

Plagiátorská kauza

Do povedomia sa skalická vysoká škola dostala opäť v roku 2020, kedy vznikla plagiátorská kauza slovenských politikov. Na bakalársky plagiát Petry Krištúfkovej vtedy upozornil bývalý predseda strany Spolu Miroslav Beblavý. O niekoľko hodín neskôr prišiel portál Aktuality.sk s informáciou, že plagiátorom je aj šéf Sme rodina Boris Kollár.

„V tom čase som mal veľa práce. Každý študent si to nejakým spôsobom zľahčuje. Zľahčil som si to aj ja. Priznávam to, nie je to pekné, ospravedlňujem sa za to," obhajoval sa Kollár. Ako ukázala analýza Denníka N, Kollár skopíroval viac ako polovicu svojej záverečnej práce.

„V záverečnej práci Borisa Kollára je podstatnou a kľúčovou výsledková časť, ktorá je originálnym príspevkom autora. Ide najmä o strany 37 až 51, ktorých obsah sa v protokole originality neobjavuje, čo dokumentuje jednoznačné autorstvo tejto časti a ktorá zároveň napĺňa aj požadované ciele práce," obhajoval Krištúfkovej a Kollárov spoločný školiteľ Jozef Minďáš udelenie titulu zaneprázdnenému politikovi. Medzi skalických plagiátov sa zaradil aj van Kmotrík mladší.

Počet študentov sa radikálne znižoval

Skaličania však mali problémy ešte pred plagiátorskou kauzou. Kým v roku 2013 mala škola 1 181 študentov, v roku 2018 už len 172. Koncom júna 2021 stratila štátnu akreditáciu. Na porušovanie viacerých povinností upozornil aj rezort školstva.

„Škola neaktualizovala údaje v registri zamestnancov a centrálnom registri študentov ani neuložila výročnú správu o hospodárení do verejnej časti registra účtovných závierok za rok 2018 a 2019,“ píše INDEX.

Škola začiatkom tohto roka požiadala o vyhlásenie konkurzu. Dôvodom mali byť finančné problémy. „Už teraz je jasné, že nezisková organizácia Stredoeurópska vysoká škola v Skalici za sebou nechá dlhy. Len Sociálnej poisťovni dlhuje vyše 280-tisíc eur a finančnej správe ďalších takmer 190-tisíc eur. Medzi dlžníkmi eviduje školu aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (vyše 82-tisíc eur),“ informuje INDEX.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič si požičal vizuál, ďalší plagiátorský prešľap?