Nulová tolerancia alkoholu platí na našich cestách nielen pre motoristov, ale aj cyklistov. Polícia vám môže dať námatkovo fúkať aj bez toho, aby ste na seba upozornili podozrivým spôsobom jazdy alebo zavinili dopravnú nehodu. Stačí sa jednoducho viezť na bicykli.

V momente, keď zosadnete z bicykla, sa podľa zákona stávate chodcom. Za tlačenie bicykla pod vplyvom alkoholu polícia pokutovať nemôže. Ak však z neho zoskočíte pred očami policajnej hliadky, s týmto argumentom nepochodíte.

Jazda na bicykli pod vplyvom alkoholu je kvalifikovaná ako priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a hrozia za ňu mastné pokuty. Ak nafúkate pod jedno promile, polícia vám môže v blokovom konaní vyrubiť od 50 až do 650 eur a v správnom od 150 až do 800 eur. V prípade odmietnutia skúšky na alkohol sa pokuty šplhajú ešte vyššie.

O vodičské oprávnenie (ako ho má) môže opitý cyklista prísť len vo veľmi závažných prípadoch - vysoká hladina nameraného alkoholu potrestaná vysokou pokutou a okolnosti, ktoré vedú až k zákazu vedenia motorových vozidiel. Jazda na bicykli pod vplyvom alkoholu sa odobratím vodičského preukazu bežne netrestá.

Za čo môže byť cyklista pokutovaný na Slovensku
Jazda pod vplyvom alkoholu50 – 650 eur (do 1,00 promile), 150 - 800 eur (nad 1,00 promile)
Chýbajúce reflexné prvky alebo bezpečnostný odev za zníženej viditeľnosti30 eur
Jazda mimo obce bez prilby10 eur
Vedenie druhého bicykla za jazdy, ručného vozíka alebo psa a iných predmetov30 – 50 eur
Jazda na bicykli po chodníkudo 60 eur
Prameň: Zákon o priestupkoch

Koľko tolerujú susedné krajiny

Cyklisti si musia odoprieť alkohol aj v Česku, kde platí rovnako ako u nás nulová tolerancia. Opitosť cyklistov Česi trestajú ešte vyššími pokutami. Alkohol do jedného promile v krvi tam cyklistu vyjde 2000 až 20 000 českých korún (74 až 740 eur). Ak nafúka viac, môže dostať pokutu až do výšky 50 000 českých korún (1850 eur).

Cyklistom však v Česku možno svitá na lepšie časy. Na konci augusta schválil český senát návrh, ktorý povoľuje 0,8 promile alkoholu v krvi na cyklotrasách. Návrh ešte musí odklepnúť snemovňa, v ktorej sa však úpravy nulovej tolerancie doteraz nepodarilo presadiť.

Riziko ohrozenia ostatných účastníkov cestnej premávky jazdou pod vplyvom alkoholu je za volantom oveľa väčšie ako za riadidlami bicykla. Maximálna povolená hladina má cyklistov ochrániť predovšetkým pred vlastným zranením, ktoré môže aj napriek nízkej rýchlosti skončiť vážnymi zdravotnými následkami.

Podľa Rolanda Huhna z nemeckého cyklistického združenia ADFC (Allgemeine Deutsche Fahrrad Club) padajú opití cyklisti tvárou na zem asi trikrát častejšie ako triezvi, uviedol pre portál Zeit

Viaceré krajiny EÚ tolerujú cyklistom určitú hladinu alkoholu. Aj Poliaci sú voči nim zhovievavejší ako my. Cyklisti môžu v Poľsku nafúkať maximálne 0,2 promile alkoholu v krvi. Prekročenie limitu trestajú pokutou vo výške 300 až 500 zlotých (68 až 113 eur). Cyklista však nesmie nafúkať viac ako 0,5 promile. Ak mu polícia namerá takú hodnotu, hrozí mu pokuta vo výške 500 zlotých (130 eur).

Ak policajt vyhodnotí, že cyklista vážne ohrozuje cestnú premávku, prípad môže postúpiť na súd, kde mu hrozia ešte tvrdšie tresty. Súd mu môže udeliť pokutu až do výšky 5000 zlotých (1130 eur), zakázať riadenie motorových (!) vozidiel na 6 mesiacov až tri roky a poslať ho do väzenia na 5 až 30 dní.

Alkohol a bicykel: Aké pokuty hrozia na Slovensku a v zahraničí

Zdroj: Flickr/Geoffrey Franklin/CC

Rakúsku sa do tolerovaného limitu zmestíte vypitím dvoch až troch pív. Policajti tam rozdávajú pokuty až za prekročenie hladiny 0,8 promile, no zato poriadne vysoké. Za 0,8 až 1,2 promile zaplatí cyklista 800 až 3700 eur. Ak nafúka viac ako 1,2 promile, môže ho to stáť až 4400 eur a pri prekročení 1,6 promile až 5900 eur.

V závažných prípadoch nie je vylúčené ani odobratie vodičského preukazu (ak bol napríklad prichytený pod vplyvom alkoholu opakovane). Rakúšania podrobujú dychovým skúškam väčšinou tých cyklistov, ktorí sa zapletú do dopravných nehôd.

Nemecko, ktoré s limitom 1,6 promile dlho kraľovalo rebríčku najbenevolentnejších krajín EÚ, tromli v júli 2014 Maďari. Orbánovci povolenú hladinu alkoholu úplne zrušili. Ak cyklisti nezavinia nehodu, dodržia pravidlá cestnej premávky a zvládnu riadenie bicykla, polícia ich nemôže pokutovať.