Srbský prezident Aleksandar Vučič vo svojom vystúpení na 77. Valnom zhromaždení OSN, že všeobecná rozprava sa koná za podmienok bezprecedentného narušenia svetového mieru, aké tu nebolo od čias druhej svetovej vojny či založenia Organizácie Spojených národov, píše srbský spravodajský server B92.

Zmena architektúry

„Globálne výzvy, ktorým čelíme, hrozia, že radikálne zmenia architektúru medzinárodnej bezpečnosti a ohrozia zavedený medzinárodný právny poriadok,“ povedal srbský prezident, pričom poznamenal, že odmietanie sily a mierové riešenie sporov sú základné piliere stability vo svete.

Nesmierne dôležité je podľa Vučiča „zachovávanie územnej celistvosti a zvrchovanosti medzinárodne uznaných štátov“, ktoré sú členmi OSN.

Podpora suverenity

„Srbsko podporuje územnú celistvosť všetkých členských štátov OSN vrátane územnej celistvosti Ukrajiny. Podľa toho sme aj v tejto renomovanej inštitúcii postupovali,“ povedal srbský prezident, pričom zúčastneným pripomenul, že ruská agresia voči Ukrajine nebola v Európe prvou, ku ktorej po skončení druhej svetovej vojny došlo.

„Mnohí hovoria, že ide o prvý konflikt po druhej svetovej vojne na európskej pôde. Pravda je však taká, že o územnej celistvosti jedného európskeho štátu, teda Srbska, ktoré nikdy nenapadlo žiadneho svojho suseda, sa nikdy nehovorí,“ pripomenul Valnému zhromaždeniu Vučič. „Nech žije Srbsko!“ zakončil svoje vystúpenie v New Yorku srbský prezident.

Ďalšie dôležité správy

Srbský prezident Aleksandar Vučič
Neprehliadnite

Putin to už myslí vážne, hovorí jeho balkánsky spojenec Aleksandar Vučič