Environmentálna organizácia Greenpeace uviedla, že jej aktivisti zo severských štátov zablokovali vo štvrtok pri pobreží Dánska dva ropné tankery a zabránili tak transferu ruskej ropy. Podľa organizácie išlo o pokus zastaviť financovanie ruskej vojenskej invázie na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters.

Zablokovali presun ropy

Greenpeace uviedla, že aktivisti v kajakoch a pevných nafukovacích člnoch z Dánska, Fínska, Nórska, Švédska a Ruska vplávali medzi dva tankery a znemožnili transfer 100 000 ton ruskej ropy medzi týmito plavidlami. Podľa agentúry Reuters zablokovali presun ropy z tankera Seaoath, ktorý priviezol ropu z Ruska, do väčšieho tankera Pertamina Prime. Ten mal po prečerpaní ropy z niekoľkých tankerov následne smerovať do Číny.

Greenpeace uviedla, že od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu sledovala najmenej 299 tankerov naložených ropou či plynom z Ruska, z ktorých 132 smerovalo do Európy.

Financovanie vojny

,,Je zahanbujúce, že pokračujeme vo financovaní vojny tým, že kupujeme ruské fosílne palivá. Toto sa deje v Dánsku. Nemalo by to byť povolené," uviedol environmentálny aktivista Gustav Martner. Greenpeace pritom vyzvala na zavedenie embarga na ruské pohonné hmoty.

Zatiaľ čo Spojené štáty a Británia podnikli kroky, aby mohli zakázať dovoz ruskej ropy, krajiny Európske únie, ktoré sú z veľkej časti závislé od ruských energií, k tomuto kroku nepristúpili, pripomína Reuters.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Spojené štáty uvoľnia zo strategických zásob 1 milión barelov ropy denne