Environmentálna skupina Greenpeace uviedla, že jej aktivisti sa v pondelok pripútali k tankeru zakotvenému pri pobreží Nórska v snahe zablokovať dovoz ruskej ropy na protest proti vojne na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Ruská ropa do Nórska

Aktivisti sa doplavili k tankeru na malom člne a upevnili ho na kotviacu reťaz tankera, ktorý priviezol do Nórska 95 000 ton ropy, uvádza Greenpeace vo vyhlásení. Nenásilná protestná akcia sa uskutočnila vo fjorde neďaleko nórskej metropoly Oslo. Jej cieľom bolo zamedziť tomu, aby sa ruská ropa dostala do nórskeho prístavu Slagentangen.

,,Ropa nie je len príčinou klimatickej krízy, ale aj vojen a konfliktov. Som šokovaný, že Nórsko má otvorený prístav pre ruskú ropu, ktorá financuje Putinovu vojnu," povedal šéf organizácie Greenpeace v Nórsku Frode Pleym.

Výzva na zákaz dodávok

Aktivisti Greenpeace vyzvali nórsku vládu, aby zakázala dodávky ruských fosílnych palív a nórska pobočka nadnárodnej korporácie Exxon Mobil by podľa nich mala zrušiť všetky existujúce súvisiace kontrakty.

Hovorca nórskej pobočky tejto korporácie uviedol, že ropa dovezená v tankeri bola zakúpená ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine a že ďalšie takéto dodávky z Ruska už nie sú v pláne.

Aktivisti skupiny Greenpeace zablokovali už koncom marca pri pobreží Dánska dva tankery s ruskou ropou s cieľom zastaviť financovanie vojenskej agresie Kremľa voči Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Callao - Na snímke cyklista ukazuje ruky špinavé od ropy na pláži Cavero v peruánskom okrese Ventanilla, ktorú znečistil únik ropných látok v utorok 18. januára 2022. Peruánske úrady v pondelok uzavreli tri pláže znečistené ropnými látkami, ku ktorých úniku došlo v dôsledku sopečnej erupcie v súostroví Tonga. Rafinéria Pampilla, ktorá je súčasťou španielskej spoločnosti Repsol, priznala, že v sobotu došlo k
Neprehliadnite

Nemecko zaplatí tento rok rekordné sumy za energie z Ruska, odhaduje Greenpeace