Aktivisti z iniciatívy Za slušné Slovensko organizujú na piatok 18. októbra protesty v Bratislave, Košiciach či ďalších mestách na Slovensku aj v zahraničí. Upozorniť chcú na vyjadrenia ľudí vystupujúcich na uniknutých nahrávkach a ich „snahy o absolútny rozpad štátu“, žiadajú dôsledné vyšetrenie káuz a dôveryhodnú vládu.

„Všetko čo vyplávalo na povrch za posledné dni – Gorila, Trnka, Kočner – naozaj potvrdzuje naše najhoršie obavy o tom, čo sme všetci tušili už roky – že naša vláda neslúži záujmom občanov, ale „našim“ ľuďom, oligarchom a mafii,“ hovorí Ján Gálik, ktorý organizuje podujatie v Košiciach.

Viaceré  médiá včera uverejnili úryvky z nahrávky Gorila, ktorá má zachytávať dianie odpočuté príslušníkom SIS Petrom Holúbekom v roku 2006 v byte na Vazovovej ulici, najmä stretnutia medzi spoluvlastníkom Penty Jaroslavom Haščákom a politikmi SDKÚ či Smeru. Z obsahu nahrávky vyplýva, že J. Haščák sa snažil korumpovať politikov a zabezpečiť si tak vplyv na ich konanie. Finančná skupina Penta považuje nahrávky za nedôveryhodné a reagovať chce len na výsledky oficiálneho policajného vyšetrovania. 

Aktivisti aj politici chystajú protesty. Gorilu a Threemu chcú riešiť pred Úradom vlády aj domom Haščáka

Na snímke verejné zhromaždenie 1 Za slušné Slovensko, ktoré sa konalo pri príležitosti prvého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, na Námestí SNP 21. februára 2019 v Bratislave. Zdroj: TASR

Aktivistov pobúrili aj skutočnosti, ktoré vyplývajú zo zverejnenej komunikácie medzi Mariánom Kočnerom a bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou. Ich chatovanie cez smartfóny zabezpečné šifrovaciou aplikáciou Threema mala prelomiť polícia a obsahuje výroky, podľa ktorých M. Kočner cez M. Jankovskú ovplyvňoval súdne konanie vo svoj prospech. M. Jankovská považuje prepisy za podvrh a odmieta, že by s M. Kočnerom komunikovala.

Piatkové podujatie Za slušné Slovensko bolo usporiadané na poslednú chvíľu, zoznam hostí a rečníkov zatiaľ organizátori nevedeli potvrdiť. „Ale sme pripravení zhromaždenie odmoderovať aj sami ako členovia iniciatívy. Nedokázali by sme mlčať a ostať doma,“ dodal J. Gálik. Organizátori očakávajú v Košiciach účasť dvetisíc ľudí, občianske podujatie má mať apolitický charakter.

Opozícia v uliciach

O čosi skôr bude pred Úradom vlády na Námestí slobody v Bratislave prebiehať verejné počúvanie úryvkov z nahrávok Gorila či Threema. Podujatie pod názvom „Spoločne proti mafiánskemu štátu – verejné počúvanie nahrávok ľudí, ktorí sa snažili ukradnúť tento štát“ organizuje bývalý aktivista iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, ktorý v súčasnosti pôsobí v politickej strane Za ľudí Andreja Kisku. „Naša aktivita je politická a má za cieľ upozorniť na to, čo všetko sa objavilo v nahrávkach Kočner – Trnka, správach medzi Jankovskou a Bodörom, ale aj v nahrávke Gorila,“ hovorí J. Šeliga. Organizátori nie sú skoordinovaní s iniciatívou Za slušné Slovensko, podujatie je na inom mieste a skončí skôr ako začne podujatie iniciatívy. O podujatie zatiaľ vyjadrilo na Facebooku záujem takmer dvetisíc ľudí.

Aktivisti aj politici chystajú protesty. Gorilu a Threemu chcú riešiť pred Úradom vlády aj domom Haščáka

Na snímke zľava predseda strany Spolu Miroslav Beblavý, predseda strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina počas tlačovej konferencie po rokovaní koalície PS/Spolu a KDH Zdroj: TASR

Politické strany PS/Spolu a KDH organizujú protest už dnes podvečer a to pred domom spoluvlastníka finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka v Záhorskej Bystrici. „Gorila je rukolapný dôkaz o najväčšom známom korupčnom pakte v novodobej histórii Slovenska, v ktorom Fico predal Slovensko Haščákovi,“ uvádza sa napríklad na fejsbúkovskej stránke strany Progresívne Slovensko. Podujatie sa nesie pod hlavičkou „za spravodlivosť a za prijatie zákona LexHaščák, ktorý by oslabil oligarchov na Slovensku“. Penta podala vo veci šírenia spomínanej  zvukovej nahrávky trestné oznámenie.