Známy hongkonský aktivista Joshua Wong odovzdal oficiálne dokumenty, ktoré mu umožnia kandidovať v septembrových voľbách do Legislatívnej rady Hongkongu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Joshua Wong (známy aj pod čínskym menom Chuang Č'-feng) je jedným z hlavných kandidátov, ktorý vzišiel z neoficiálnych prodemokratických primárok. Ich cieľom bolo vybrať spoločných kandidátov pre septembrové voľby do 70-člennej Legislatívnej rady Hongkongu, jednokomorového regionálneho parlamentu, kde sa prodemokratický tábor chce pokúsiť získať väčšinu kresiel.

„Veríme, že ukážeme svetu našu vôľu nevzdať sa a nepodriadiť sa Číne," vyhlásil Wong. Kritici nového zákona o národnej bezpečnosti sa však obávajú, že jeho ustanovenia môžu v nadchádzajúcich voľbách prekaziť plány prodemokratického tábora.

Účinnou prevenciou hepatitídy je očkovanie.
Neprehliadnite

Očkovanie proti koronavírusu by sa mohlo začať v polovici roka 2021

Zákon zakazuje aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Stanovuje tiež, že každý, kto bude usvedčený z ohrozenia národnej bezpečnosti, bude diskvalifikovaný z účasti vo voľbách a nebude môcť zastávať verejnú funkciu.

Síce pod hrozbou vydania do Číny a doživotného trestu v pekinskom väzení, no stále dúfam, že budem kandidovať a získam od ľudí mandát. Verím tiež, že predstavíme svetu náš zápas, v ktorom budeme pokračovať až do posledného dychu," povedal Wong. Wong bol v minulosti dvakrát uväznený za účasť na prodemokratických protestoch v roku 2014. V roku 2016 a 2017 boli šiesti prodemokratickí zákonodarcovia, vrátane ďalšieho mladého aktivistu Nathana Lawa (ktorý je známy aj ako Luo Kuan-cchung), zbavení poslaneckého mandátu v hongkonskej legislatívnej rade. Podľa súdu totiž nezložili svoj poslanecký sľub náležitým spôsobom a nepotvrdili Pekingu svoju vernosť. `

Zákon o národnej bezpečnosti podľa kritikov obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp „jedna krajina, dva systémy". Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.