S novým koronavírusom svet bojuje už viac ako rok. Za ten čas stihol negatívne ovplyvniť stovky miliónov ľudí. Nielen z finančného či zo sociálneho, ale aj zo zdravotného hľadiska. Infekčné ochorenie postihuje najmä dýchací systém a v niektorých prípadoch môže vyvolať ťažký zápal pľúc. Hovorí sa aj o možných dlhodobých nežiaducich účinkoch po prekonaní infekcie. Niektorí príznaky môžu pretrvávať týždne alebo mesiace po zotavení z akútneho ochorenia. Aj preto sa dnes zavádza pojem „long covid“, zatiaľ však bez presnej definície.

Symptómy a kyselina

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) medzi najčastejšie hlásené dlhodobé príznaky patrí bolesť v hrudi, bolesť kĺbov, kašeľ, lapanie po dychu či únava. Okrem nich depresia, bolesť svalov, hlavy, prerušovaná horúčka, dlhodobá tachykardia, búšenie srdca či ťažkosti s myslením a koncentráciou. Čoraz častejšie sú však hlásené aj závažné symptómy, ako napríklad zápaly srdcového svalu, abnormality funkcie pľúc, akútne poškodenie obličiek, vyrážky, vypadávanie vlasov, problémy so spánkom, úzkosť, zmeny nálad, problémy s čuchom, chuťou či pamäťou. Výskum dlhodobých komplikácií naďalej prebieha.

„Po prekonaní ľahkej formy ochorenia covid-19 prakticky nie sú potrebné žiadne špeciálne vyšetrenia. Pacient by sa mal trochu viac pozorovať, či sa uňho neobjavia dlhodobé komplikácie, inak len absolvovať plánované preventívne vyšetrenia. Pacienti s ťažším a veľmi ťažkým priebehom ochorenia sú po prepustení z nemocnice najčastejšie smerovaní k ambulantným pneumológom, ktorí koordinujú ďalší postup,“ hovorí hlavný lekár pre internú medicínu siete nemocníc Svet zdravia Marek Pytliak.

Pri liečbe, ale aj po zotavení sa na viacerých weboch odporúča užívať kyselinu acetylsalicylovú, ktorá sa nachádza hneď v niekoľkých známych liekoch dostupných bez lekárskeho predpisu. Kyselina pôsobí proti horúčkam a zápalom. Okrem toho však býva súčasťou takzvaných antitrombotík, teda liečiv, ktoré tlmia zhlukovanie krvných doštičiek a tým predchádzajú vzniku krvných zrazenín v cievach.

„Žiaľ, z našich klinických skúseností vyplýva, že pacienti s ťažkým priebehom ochorenia covid-19 často zomierajú nie na zápal pľúc, ale na rôzne formy trombembolickej choroby, ako napríklad infarkt myokardu, pľúcnu embóliu alebo náhlu cievnu mozgovú príhodu. Deje sa to napriek tomu, že užívajú kombinácie látok na riedenie krvi. Preto každému pacientovi, ktorý po prekonaní ochorenia odchádza z nemocnice domov, odporúčame buď injekcie nízkomolekulových heparínov, alebo niektorý z liekov, ktoré bránia aktivácii krvných doštičiek, čo je v tomto prípade napríklad kyselina acetylsalicylová. Netreba však zabúdať, že tá môže mať aj nežiaduce účinky, napríklad krvácanie z tráviaceho traktu, preto by sa liečba a jej dĺžka vždy mala konzultovať s lekárom,“ vysvetľuje M. Pytliak.

Liek alebo jed

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa