Možné scenáre v prípade útoku

Analytik Xander Snyder z Geopolitical Futures si myslí, že vojna s Iránom nie je v strategickom záujme USA. No napriek tomu vo svojom článku rozoberá dva varianty útoku, ak by k nemu nakoniec prišlo. Prvou možnosťou je útok zo vzduchu a druhou, nepravdepodobnejšou, uskutočnenie pozemného útoku.

V prípade leteckého útoku je potrebné si uvedomiť, že Irán disponuje sofistikovanou vzdušnou obranou. To potvrdzuje aj nedávne zostrelenie amerického dronu RQ-4A Global Hawk iránskymi protivzdušnými silami. Letecké útoky by aj vďaka tomu pravdepodobne neboli dostatočne efektívne a nedokázali by destabilizovať vojenské sily v Iráne natoľko, aby dokázali Američanom zabezpečiť výhodnejšiu pozíciu. Na druhej strane hrozia stratami na vojenskej technike a ľudských životoch.

V prípade útoku po zemi by sa mohlo stať, že Teherán stiahne svoje milície zo sýrskych oblastí a povolá ich k obrane krajiny. To by však mohlo byť kontraproduktívne, pretože ak iránske jednotky opustia svoje miesta a Spojené štáty budú sústrediť silu svojich pozemných vojsk na Irán, vznikne priestor, ktorý budú môcť obsadiť a ovládať ďalšie strany konfliktu. Vďaka tomuto by mohli voľné územie obsadiť napríklad príslušníci hnutia Islamský štát, ktorí v časti sýrskeho regiónu doposiaľ pôsobia. Američanom by sa tak mohol naskytnúť ďalší problém, ktorý budú musieť riešiť – čím by si určite nepomohli.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa