Otázka ako výhodne nakupovať určite zaujíma každého, kto si nemôže dovoliť rozhadzovať peniaze. Aj ja patrím medzi tých, ktorým nie je jedno, kam sa tie eurá rozkotúľajú. A preto som bola nútená urobiť určité opatrenia, aby som mala prehľad o svojich peniazoch.

Tu je niekoľko bodov, podľa ktorých sa riadim pri nakupovaní:

1. Vždy si pozriem všetky letáky a často ich niekoľko naraz aj porovnávam, aby som zistila, kde viem dané potraviny najlacnejšie nakúpiť. V prípade, že ide o nejaký spotrebný tovar, na internete si pozriem porovnávače cien, ktoré mám naozaj rada. Človek tam vie niekedy ušetriť aj niekoľko desiatok eur.

2. Nakupujem podľa zoznamu a robím si zásoby. Pozriem si aké mám zásoby potravín alebo drogérie a spíšem si zoznam, čo je treba nakúpiť. Ak mi to finančné prostriedky dovolia, nakupujem do zásoby. Môže nastať situácia, že sa v peňaženke na vás usmeje prázdnota a nemáte z čoho nakúpiť, ale ak sa pozriete do špajze alebo do mrazáku, nájdete mäso, múku aj zaváraniny.

3. Všetky pokladničné bločky si odkladám. Mám tak prehľad koľko peňazí mesačne miniem na potraviny alebo aké sú moje ďalšie výdavky. Je to trochu práca naviac, máte však prehľad a vždy si viete spätne pozrieť, kde by ste napríklad mohli ešte utiahnuť opasok.

4. Nakupujem večer a nie vtedy, keď sa každý ponáhľa z práce domov a uteká ešte nakúpiť. Vtedy je všade iba chaos. Odporúčam chodiť nakupovať až po 18-tej. Jeden z obchodných reťazcov po 18-tej hodine znižuje ceny potravín. Napríklad zväzok reďkoviek sa dá takto kúpiť za 2 centy, kilo šampiňónov za 99 centov a mohla by som pokračovať ďalej. Samozrejme, vždy sa to týka iných produktov a nemusíte natrafiť na nižšiu cenu práve takej potraviny, ktorú potrebujete. Raz sa mi podarilo kúpiť kilo zemiakov za 5 centov. Aj pred záverečnou sa dá natrafiť na skvelé zľavy, treba však prísť skôr ako 5 minút pred záverečnou.

5. Používam zľavové kupóny. V inzertných novinách sa niekedy nájde zľavový kupón, s ktorým môžte získať zľavu. Niektoré drogérie majú vernostný program, zákaznícke karty a poskytujú zľavy. Tie sa samozrejme tiež oplatí využiť. Veď koho by nepotešila 10-percentná zľava na nákup. Škoda, že túto politiku nepresadzuje viac obchodných sietí. Zákazník je predsa vždy rád, keď za svoj nákup dostane aj niečo naviac. A preto vždy uplatňujte zľavy, alebo sa na ne pýtajte, pretože sa niekedy stane, že vás neupozornia, že máte nárok na zľavu alebo k vášmu nákupu máte dostať darček.

6. Preverujem si cenu produktov zo zľavových portálov. Aj na zľavových portáloch je potrebné prekontrolovať si cenu zľavnených produktov. Niekedy sa môže stať, že ten istý produkt inde kúpite lacnejšie alebo pôvodná cena je zámerne zvýšená a portál z nej vytvorí zľavu.

7. Sledujem červené cenovky. Jedna predajňa obuvi vždy zlacní tovar, z ktorého majú napríklad posledný kus alebo príliš veľkú či naopak príliš malú veľkosť. Tak sa mi už neraz stalo, že som si kúpila tenisky za 5 eur alebo dokonca čižmy za 5 eur.

8. Určujem si limit peňazí, ktoré miniem na nákup. Som žena a rada nakupujem, ale keďže aj peňaženka má dno, snažím sa s peniazmi hospodáriť. Preto som si stanovila určité limity. Napríklad za obyčajné rifle nie som ochotná zaplatiť viac ako 10 eur. Často nakupujem vo výpredajoch, či už letných alebo vianočných (tu si treba počkať až na január), a samozrejme netreba naletieť na upútavky vo výkladoch. Tie nemusia vždy zodpovedať skutočnosti. Ak nakupujete u „Číňanov", aj tam si treba dávať pozor, pretože mám dojem, že ceny za oblečenie sú už veľmi vysoké. Napríklad značkové rifle som si vedela kúpiť za 6 eur. U ktorého Číňana by som zohnala rifle (podotýkam normálnej veľkosti) za takú nízku cenu? Nie každé značkové oblečenie musí byť drahé. Celý outfit (nohavice, tričko, topánky) sa dá zohnať aj za 10 eur.

9. Dávam šancu second-handom. Na začiatku som bola veľmi skeptická voči nakupovaniu v second hand-och. Som z malého mesta a hoci tu máme veľa „sekáčov", keď som do nich vošla, prišlo sklamanie - opasok za 3 eurá (použitý), ktorý by som u Číňana kúpila za 2,50 eura a ešte k tomu nový. Ale mala som šťastie aj na nové veci - v jednom som našla tričko za 2 eurá, len strih mi nesadol. Treba rátať aj s tým, že tu nie je viac veľkostí, takže buď sa do niečoho zmestíte, alebo nie. V sekáči som však ešte nenarazila na žiadny super skvost, to ale neznamená, že sa to nemôže podariť vám.

S týmito radami nemusí byť nakupovanie o nič jednoduchšie ani príjemnejšie, treba však uznať, že na konci mesiaca poteší, ak v peňaženke nájdete nejaké tie eurá naviac.

Máte osvedčené triky, s ktorými viete usporiť pri nakupovaní? Podeľte sa s nimi v diskusii!