Mýlite sa, ak si myslíte, že kúpou stromčeka na poslednú chvíľu predĺžite jeho životnosť až do konca januára. Stromčeky sa na severoeurópskych plantážach režú vo veľkom už od októbra. Pobyt vo vykúrenej obývačke im neprospieva, no ak stromček na pár dní odložíte na balkóne alebo v kôlni, je to to isté, ako keby stál u predajcu.

Kúpte stromček radšej skôr, deň pre Vianocami už v ponuke väčšinou ostávajú len „metly“. Na druhej strane, 23. decembra si možno budete vedieť vyjednať zaujímavú zľavu. Po Štedrom dni je hodnota stromčeka na sklade nulová a predajcovia to dobre vedia.

Väčšina vianočných stromčekov na našom trhu pochádza z plantáží v Dánsku. Na trhu sa presadzujú aj českí pestovatelia, slovenskí lesníci sa ešte len začali prebúdzať. Ak sa vám podarí nájsť a kúpiť stromček domáceho pôvodu, urobíte dobre svojmu lokálpatriotizmu a navyše získate stromček, ktorý bol pravdepodobne odrezaný až v decembri. A teda by mal vydržať dlhšie.

Ako si ho vybrať

  • Na trhu je množstvo odrôd s ihličím, ktoré prevonia byt a tak skoro neopadne. Napríklad jedľa nordmannova, jedľa srienistá, jedľa vznešená alebo borovica čierna.
  • Kupujte stromčeky predávané vonku. Tie z vykurovaných priestorov vydržia omnoho kratšie.
  • Ako rozoznať čerstvý stromček od príliš starého? Uchopte konárik do dlane a jemne potiahnite tak, aby vám ihličie prekĺzlo medzi prstami. Po takejto skúške by mali zostať všetky ihlice na konári. So stromčekom môžete aj jemne zatriasť alebo ho uchopte približne v strede kmeňa a jemne ním klepnite o zem. Aj pri týchto skúškach by mali zostať zelené ihlice na svojom mieste. Môže sa stať, že opadne niekoľko hnedých minuloročných ihlíc, ale to je v poriadku. Konáre by mali byť ohybné a pružné, stromček voňavý a sviežo zelený.

Ako sa oň starať

  • Kúpený stromček nedávajte hneď do vykúrenej miestnosti. Majlepšie je nechať ho niekoľko dní v nevykurovanej miestnosti alebo garáži postavený vo vedre s vodou.
  • Dôležité je kupiť stojan s nádržkou na vodu a denne ju dolievať. Pred umiestnením do stojana odrežte dva až tri centimetre zo spodnej časti kmeňa. Obnovíte tak rez a stromček prijme dostatok vlahy.
  • Dbajte na to, aby stromček nebol umiestnený v blízkosti tepelného zdroja.
  • Pri kúpe stromčeka s koreňovým balom platia rovnaké pravidlá ako pri kúpe rezaného. Treba ho prispôsobiť zmene teploty. Dôležitá je tiež zálievka - koreňový bal nesmie vyschnúť. Stromčeku tiež prospeje pravidelné rosenie.
  • Ak stromček s koreňovým balom po Vianociach plánujete vysadiť do záhrady, nemal by byť v teple bytu dlhšie ako desať dní. Optimálne sú iba tri až štyri dni.
  • Pred vynesením von a výsadbou ho opäť postupne pripravujte na nižšie teploty v miestnosti bez kúrenia alebo v garáži. Neskôr stromček vyneste napríklad na terasu, obaľte črepník jutovinou, aby ste korene ochránili pred mrazom, a počkajte, kým pôda rozmrzne a bude vhodná na výsadbu. Aj tak však rátajte s tým, že pravdepodobnosť úspešnej výsadby lacného stromčeka s koreňovým balom je nízka, väčšinou menej ako 50 %.