Jedna z vlastností stavebných materiálov, na ktorú by ste však určite nemali zabúdať, je ich pevnosť.

Prečo je pevnosť taká dôležitá?

Pevnosť a odolnosť stavebných materiálov sú vlastnosti, ktoré vám uľahčia život hneď niekoľkými spôsobmi. Prvým z nich je ich schopnosť vzdorovať zbytočnému mechanickému poškodeniu, ktoré môžu spôsobiť neopatrné detské hry, sťahovanie nábytku alebo obyčajný každodenný život v domácnosti.

Druhou veľkou výhodou takýchto stavebných materiálov je možnosť využívať ich na kotvenie rôznych predmetov. Čím pevnejšia stena, tým viac unesie. Kým na lacnú lepenkovú stenu by ste sa báli zavesiť čo i len jednu obyčajnú poličku, kvalitná stena s dobrou nosnosťou ich znesie hneď niekoľko.

Samozrejme, dôležité je, aby pevnosť stavebných materiálov nebola dosiahnutá za cenu zvýšenia ich hmotnosti alebo zväčšenia šírky. S takými materiálmi by sa nielen ťažšie pracovalo, ale oberali by vás aj o drahocenný priestor v domácnosti. Materiálov, ktoré sú pevné, praktické a vhodné do rôznych prostredí naozaj nie je veľa. Sadra je jedným z nich.

Sadra to rieši

Sadrokartónové a sadrovláknité dosky sú ideálnym riešením pre domácnosti nielen vďaka svojej pevnosti, ale aj vďaka tomu, že práca s nimi je rýchla a čistá vďaka princípom suchej výstavby. Len si z nich treba vedieť vybrať tú správnu.

Ak hľadáte univerzálne bytové priečky, ktoré sa hodia nielen do nových domov, ale aj do rekonštrukcií či drevodomov, sadrokartónové dosky Habito od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain môžu byť pre vás tou správnou voľbou. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou pri zachovaní hrúbky len 12,5 milimetra.

Ako si vybrať z čoho stavať

Zdroj: shutterstock

Za zmienku stojí aj ich únosnosť - jeden kotviaci bod s obyčajnou skrutkou do dreva udrží až 25 kilogramov. Vďaka tomu zavesíte police, skrinky a obrazy naozaj kdekoľvek. Spomínané sadrokartónové dosky majú okrem toho výborné akustické vlastnosti, vďaka ktorým pomáhajú dosahovať pohodlie v domácnosti podľa štandardu Multi Comfort a hodia sa aj do vlhkých priestorov, ako sú kúpeľne alebo kuchyne.

Pokiaľ namiesto stien rekonštruujete podlahy, sadrovláknité dosky Rigidur môžu byť pre vás tým správnym riešením. Ich veľkou výhodou je hlavne nízka hmotnosť, vďaka ktorej až 7-krát menej zaťažujú stavbu ako klasické podlahové potery. Okrem toho poskytujú aj kvalitnú nepriezvučnosť a požiarnu odolnosť.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Saint-Gobain, divízia Rigips.