Zdravotné poisťovne majú rozličný názor na prípadné vymáhanie pohľadávok bez súdneho exekútora. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) návrh víta, súkromná ZP Dôvera v ňom až taký prínos nevidí.

VšZP: Podobne funguje aj Sociálna poisťovňa

,,Ide o flexibilnejšie vymáhanie pohľadávok za zdravotné poistné. Znamenalo by to, že zdravotná poisťovňa by si mohla vymáhať svoje pohľadávky od dlžníkov priamo, bez toho, aby musela zapájať exekútorov. Tento návrh zákona by mal tak zlepšiť možnosť vlastného vymáhania poistného a zdravotná poisťovňa by sama vedela efektívnejšie vymáhať svoje pohľadávky. Na podobnom princípe funguje aj Sociálna poisťovňa," uviedla v stanovisku pre TASR štátna poisťovňa. Zmenu preto vníma pozitívne a považuje ju za krok vpred.

Dôvera: Vo výbere poistného to nepomôže

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera so zmenou nesúhlasí. ,,Úprimne, myslíme si, že až tak veľmi to vo výbere poistného nepomôže," skonštatoval pre TASR jej šéf Martin Kultan s tým, že neočakáva vyšší výber. Ozrejmil, že zdravotné poisťovne sú vo vymáhaní už v súčasnosti úspešnejšie ako napríklad Sociálna poisťovňa, ktorá má ako štátna inštitúcia možnosť blokovať účty klientov. „My už dnes máme prepracovaný systém komunikácie s platiteľmi poistného s dlhmi na poistnom, ktorý nám pomáha tieto záväzky vymáhať, aby mohli byť použité na úhradu zdravotnej starostlivosti,“ doplnil Kultan.

Union: Žiadame podrobnosti

Súkromná Union zdravotná poisťovňa na otázky, čo táto zmena v praxi prinesie a ako ju vníma, neodpovedala.

,,Nakoľko nepoznáme žiadne podrobnosti tohto návrhu, nevieme sa k vašim otázkam vyjadriť," skonštatovala pre TASR hovorkyňa ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zdravotné poisťovne by mohli vymáhať pohľadávky samostatne bez súdneho exekútora. Návrh legislatívnej zmeny má Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na vládu predložiť do 15. novembra. Vyplýva to z memoranda medzi rezortmi zdravotníctva a financií. Podľa MZ by zmena mohla priniesť aj zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu.

Ďalšie dôležité správy

Na snimke generalny riaditel zdravotnej poistovne Dovera Martin Kultan pocas online rozhovoru s citatelmi portalu PLUSKA.SK
Neprehliadnite

Dôvera kritizuje zvýšenie základného imania štátnej poisťovne