Naše staré mamy si s praním užili podstatne viac zábavy. Prádlo vyvárali v hrnci na sporáku. Alebo bielizeň nechali cez noc namočenú a potom hybaj naťahať zo studne vodu do koryta a valchovať. Táto možnosť sa však používala len tam, kde nebol v dosahu potok. V takom prípade pranie znamenalo vybrať sa k najbližšiemu potoku s kýblom namočenej a predpranej bielizne a tĺčikom – piestikom – „destičkou“. Bielizeň sa namočila do vody a špina s vytĺkala. V zime pribudol ešte jeden bod programu – vysekanie diery do ľadu. Ako ekvivalent dnes symbolicky otvárame dvierka práčky.

Keď sa na počas „belle epoque“ objavili prvé mechanické práčky, svet žien sa zo dňa na deň zmenil.

Ako ušetriť pri praní

Reklamná pohľadnica na práčku na začiatku 20. storočia. Popis hovorí za všetko. Zdroj: Wikipedia

Dnešné pranie už nie je namáhavé fyzicky a práčky za posledné štvrťstoročie prekonali taký vývoj, že vyzerajú ako zo Star Treku. Výrobcovia robia pre úspory maximum. Rad je teraz na spotrebiteľovi.

Sú ľudia, čo stále jazdia na Škode 120 z 80. rokov. Ale neviem o nikom, kto by ešte používal rovnako starú práčku. Zlaté tatramatky, nekazili sa, všetko vydržali, spomínajú dôchodkyne. Ja také ružové spomienky nemám. Skôr si pamätám práčku, ktorú sme pri odstreďovaní museli dvaja držať na mieste, inak tvrdohlavo búchala do steny.  Tatramat 245 mal na jedno pranie spotrebu 3 kWh elektrickej energie a 90 litrov vody. Oficiálne sa to neho zmestili 4 kilá bielizne. Ak však chcela gazdinka naozaj vyprať, nesmela tam dať viac ako 3 kilá.

Ako ušetriť pri praní

V prípade práčok teda platí, že nové je lepšie. Nikdy by som si nebol pomyslel, že to niekedy napíšem, ale v prípade práčok je to pravda. Moderná práčka spotrebuje na jeden prací cyklus s náplňou 5 kilogramov 1 kWh energie a 50 litrov vody, prípadne ešte menej. Existujú aj inteligentné modely, ktoré zvládnu použiť ešte menej vody a skrátiť prací cyklus podľa náplne. Reálna úspora energie a vody pri testoch dosiahla až 40 % oproti programu pre plný bubon.

Niektoré modely zvládajú aj pranie v studenej vode. Oplatí sa to, ak je bielizeň zašpinená niečím, čo nie je veľmi odolné. Napríklad jogurtom, zmrzlinou a podobne.

Ako ušetriť pri praní

Koncept dizajnovej práčky od Bauknechtu Zdroj: Bauknecht

Fyzika v práčke

Základné princípy všetci poznajú, ale nie vždy ich využívajú vo svoj prospech. Základné pracie programy sú ešte vždy predpranie, samotné pranie, pláchanie a žmýkanie. Samotné pranie prebieha za prítomnosti pracieho prostriedku vo vodnom roztoku. A tento vodný roztok musí mať isté vlastnosti.

V prvom rade je to teplota. V studenej vode neprebiehajú všetky potrebné reakcie, horúca voda zasa degraduje niektoré prané materiály. Voda má veľa zaujímavých vlastností. Jednou z nich je aj vysoká merná tepelná kapacita. Znamená to, že na zohriatie vody spotrebuje práčka pomerne veľa energie. A čím väčší bubon, tým viac vody a energie práčka spotrebuje.

Ďalším faktorom je tvrdosť vody. Čím vyššia, tým horší výsledok prania. A zanesená výhrevná špirála práčky. Zanesená špirála zohrieva vodu horšie ako čistá. Energia za čas. kW za hodinu. Viac času, viac kilowatthodín.  Ak sa čuduješ, prečo nespomínam motor, ktorý otáča celým bubnom vo vodnom kúpeli, tak je to preto, že oproti výhrevnej špirále má desatinovú spotrebu.

Podľa časopisu dTest (číslo 9/2014) však neplatí jednoduchá nepriama úmera medzi dĺžkou času, spotrebou energie a kvalitou prania. A čo sa týka potrebnej počiatočnej investície, čiže toho čo dáš “na drevo” v obchode za práčku, zasa medzi cenou práčky a kvalitou prania neplatí priama úmera. V poslednom teste práčok s predným plnením síce zvíťazila práčka prémiovej značky, hneď druhá a s takmer identickými výsledkami skončila práčka ani nie za polovičnú cenu.

Možno sa ti preto oplatí zohnať spomenutý časopis, prípadne si zistiť podrobné údaje o konkrétnom vyhliadnutom modeli dopredu.

Energetický štítok

Ako ušetriť pri praní

Energetický štítok práčky. Oplatí sa mu rozumieť.

Energetický štítok je konečne vynález, za ktorý môžeme Európskej komisii poďakovať. Zistíš na ňom aspoň rámcové údaje. Nebudem sa mu venovať úplne podrobne. Dôležité pre teba pri výbere práčky bude, že spotreba vody aj elektrickej energie sa uvádza za rok. Pred rokom 2011 udávali štítky tieto údaje prepočítané na jedno pranie.

Ročná spotreba energie a vody a trieda účinnosti odstreďovania uvedená na štítku sa určuje na základe:

 • programu prania bavlny pri teplote 60°C pri maximálnom a čiastočnom naplnení práčky
 • programu prania bavlny pri 40°C pri čiastočnom naplnení práčky
 • režimu, keď je práčka ponechaná v zapnutom stave, a vo vypnutom stave.

Údaje ročnej spotreby vody a triedy účinnosti odstreďovania vychádzajú z rovnakého modelu. Trieda pracej účinnosti sa už na štítku neuvádza, pretože všetky práčky s kapacitou väčšou ako 3 kilogramy musia mať triedu pracej účinnosti A.

Keď som si pripravoval podklady na napísanie tohto článku, najväčší problém som mal s našou modelovou rodinou a tým, ako často a čo bude prať. Pranie je totiž proces so šialeným množstvom premenných. Skutočne závisí od toho, ako sa kto ktorý deň “zabrýzga”. Pomôcku som našiel na stránkach Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá urobila prepočet za mňa.

Hlavná rada znie: per na čo najnižšej teplote a s bubnom naplneným na optimálnu hmotnosť.

Koľko sa dá ušetriť optimálnym naplnením práčky a úsporným nastavením teploty
Úsporný variantVariant 1Variant 2Variant 3
Teplota prania40 °C40 °C60 °C60 °C
Hmotnosť náplne za cykluskg5(100 x 3 kg) + (60 x 5 kg)5(100 x 3 kg) + (60 x 5 kg)
Hmotnosť náplne za rokkg600600600600
Počet praní za rok120160120160
Spotreba vody za cyklusl50505050
Spotreba elektriny za rokkWh6688122,4163,2
Spotreba vody za rokl6 0008 0006 0008 000
Ročné náklady na vodu13,2017,6013,2017,60
Ročné náklady na elektrinu10,5614,0819,5826,11
Ročné náklady na vodu a elektrinu23,7631,6832,7843,71
Ročný nárast nákladov na vodu4,400,004,40
Ročný nárast nákladov na elektrinu3,529,0215,55
Ročný nárast spolu7,929,0219,95
Prameň: Slovenská inovačná a energetická agentúra

10 rád pre úspory pri praní

 • Vyber si práčku, ktorej objem zodpovedá tvojim požiadavkám. Jedno- alebo dvojčlenná domácnosť môže mať problém naplniť aj 6-kilogramový bubon. A potom musí často prať malé množstvo bielizne. Rodina z viacerými deťmi uvíta aj kapacitu 8 a viac kilogramov.
 • Prémiová značka neznamená automaticky lepšie pranie, len jeho vyššiu pravdepodobnosť
 • Na energetickom štítku sleduj podstatné hodnoty. Vyššia spotreba vody nemusí byť tragédia, ak práčka ušetrí elektrickú energiu, prípadne je samotný prístroj podstatne lacnejší.
 • Nie všetko oblečenie sa musí prať po hodine nosenia. Tejto rady sa nedrž ak si práve doopravoval auto alebo prebicykloval 30 kilometrov v kopcoch.
 • Nepoužívaj predpieranie, ak si práve nedoopravoval auto.
 • Používaj koncentrované pracie prachy.
 • Používaj prací sliz, prípadne len mydlo.
 • Udržuj práčku v kondícii. Najmä ak máš tvrdú vodu, vyhrievacia špirála sa veľmi rýchlo obalí vodným kameňom. To znamená, že bude horšie zohrievať vodu a rýchlejšie odíde za osudom. Nemusí to znamenať Calgon, možno bude stačiť pracia sóda. Výmena špirály je síce rutinná záležitoť a zvládol by si ju určite aj sám, ale predsa - sú to náklady navyše.
 • Ak nepoužívať sušičku, nemá ekonomický zmysel odstreďovať na vysokých otáčkach.
 • Ak nemusíš, nežehli.