Už stačilo. Povedali si politici v Osle, ktorí odmietli ďalšiu masívnu pomoc pre nórskeho prepravcu Norwegian. Ten v súčasnosti čelí najväčšej skúške od svojho vzniku. Firma je totiž pod ťarchou koronakrízy na pokraji bankrotu.

Nórski vládni politici sa vyjadrili, že ďalšia pomoc by nebola dobrým využitím verejných prostriedkov. Kým prvá pomoc štátu predstavovala hodnotu 300 milónov eur, teraz dostanú nulu.

Výkonný riaditeľ Norwegian Jacob Schram médiám povedal, že spoločnosť musí obracať každý jeden cent a postoj okomentoval ako „zapichnutý nôž do chrbta“.

Požiadali o dočasnú ochranu

Norwegian zaznamenal jeden z najväčších prepadov vo svojom sektore. Jeho akcie sa prepadli o neuveriteľných 98 percent a spoločnosť prepustila 90 percent svojich zamestnancov. Z približne desaťtisíc zamestnancov zostalo v Oslo dovedna 600.

Analytik Martin Westgaard pre Bloomberg povedal, že odmietnutie pomoci zo strany štátu môže byť pre firmu kľúčové a Norwegian sa stane jednou z najväčších obetí koronakrízy v Európe.

Spoločnosť Norwegian Air International  prevádzkujúca zaoceánske lety, ktorú vlastní Norwegian Air Shuttle ASA, už v Írsku požiadala o dočasnú ochranu pred veriteľmi. Podľa zástupcov Norwegianu prišiel čas na reštrukturalizáciu firmy.

Požiadavka o ochranu pred veriteľmi prišla hneď potom, ako spoločnosť nedokázala splácať svoj vysoký dlh, ktorý je v súčasnosti na úrovni 6,2 miliardy eur.

„Ochrana pred veriteľmi má zabezpečiť budúcnosť pre našich zamestnancov, investorov a veriteľov,“ povedal na margo dočasnej ochrany CEO Norwegianu Jacob Schram. Podľa neho chcú vo vedení nájsť riešenia, ktoré zabezpečia uspokojenie všetkých strán. Mnohí sa však domnievajú, že bez financií štátu to nepôjde.

V súčasnosti Norwegian operuje so šiestimi lietadlami na dvanástich vnútroštátnych linkách. Podľa šéfa spoločnosti je kondícia firmy stále konkurencieschopná.

Anketa
Ak by ste mohli, leteli by ste lietadlom v časoch pandémie Covid-19?
  • 61
  • 41

Dobehla ich minulosť

Hoci sa ostatní leteckí prepravcovia taktiež boria problémami, príbeh Norwegianu je iný. Jeho existenčné problémy sú v takom rozsahu, že v prípade bankrotu pôjde o jeden z najväčších v Európe.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa