Dánska premiérka Mette Frederiksenová tvrdí, že pravidelné preočkovávanie tu budeme mať minimálne najbližšie tri roky. Každá vakcína pôsobí iným mechanizmom a nie je preto isté, či bude možné ich medzi sebou striedať.

Môže byť preto dôležité, aby si ľudia vybrali správnu vakcínu už na začiatku. Jedným zo zaujímavých adeptov je vakcína od americkej spoločnosti Johnson & Johnson.

11. marca európska lieková agentúra rozhodne, či v únii schváli jej využitie. Po tom, ako ju schválila americká lieková agentúra, je to takmer isté.

V Spojených štátoch boli doteraz schválené iba tri vakcíny: Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson (J&J). AstraZeneca medzi nimi chýba.

Európa môže mať čoskoro oficiálne schválené už štyri vakcíny. Tá od Johnson & Johnson by sa mohla ukázať ako najlepšia voľba. Aj pre Slovensko.

EU Commission Media Conference Coronavirus: Preparing Europe For The Increased Threat Of Variants
Neprehliadnite

Očkovacia stratégia EÚ sa rozpadá. Po V4 sa od spoločnej politiky dištancuje Rakúsko aj Dánsko

Proti

Proti vakcíne od J&J bude hovoriť jej relatívne nízka účinnosť. Kým Pfizer dosiahol v klinických štúdiách 95-percentnú účinnosť proti symptomatickým infekciám, J&J je na tom omnoho horšie.

Z klinickej štúdie vyplýva, že vakcína zabránila stredným a ťažkým infekciám na 66 percent a ťažkým infekciám na 85 percent. Infektológovia však pripomínajú, že porovnávanie týchto čísiel je porovnávanie hrušiek s jablkami.

Obe vakcíny boli totižto testované v rôznych krajinách a rôznej dobe. Vakcína od J&J bola testovaná neskôr, keď sa už rozšírili aj nové mutácie, čo mohlo zhoršiť výsledky jej testov. Naopak, ukazuje sa, že práve táto očkovacia látka je zatiaľ najúčinnejšia v boji s mutáciami covidu.

Passenger wearing a face mask arrives at the Heathrow
Neprehliadnite

Británia hľadá pacienta X. Nová štúdia potvrdila, že brazílsky variant obchádza imunitu

Pre

Na rozdiel od všetkých ostatných schválených vakcín je vakcína od J&J jednorazová. Netreba vytvárať, sledovať a dodržiavať žiadne komplikované logistické operácie, kedy a kto má byť zaočkovaný druhou dávkou. Pri problémoch so zbieraním informácií na Slovensku ide o vítanú pomoc.

S komplikovanosťou administrácie súvisia aj podmienky jej skladovania. Kým Pfizer treba mať uložený pri ultranízkych teplotách, pre J&J stačia chladničkové teploty. Táto vakcína vydrží v chladničke tri mesiace, Pfizer iba päť dní. S tým súvisí množstvo vakcín, ktoré musia byť znehodnotené, ak sa nestihnú aplikovať na čas.

Vakcína od J&J je založená na tradičnej metóde vpichu adenovírusu do tela. Na rozdiel od novej technológie mRNA spôsobuje menšie vedľajšie účinky. Kým po podaní Pfizeru pociťuje únavu 63 percent ľudí, po vakcíne od Johnson & Johnson je to iba 38 percent ľudí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa