Štyria z desiatich Maďarov sú zároveň presvedčení, že Židia majú príliš veľký vplyv v biznise a ťahajú pomyselné nitky, kam sa uberá globálna spoločnosť. Dokonca si myslia, že Židia ovplyvňujú aj to, čo novinári píšu.

Pozitívny názor na Židov má 21 percent Maďarov, negatívny približne rovnaký počet. Maďari sú tak jediní, u ktorých pomer ľudí zmýšľajúcich o Židoch negatívne zodpovedá pomeru tých, čo na nich, naopak, majú pozitívny názor.

Naši susedia patria medzi najväčších antisemitov v Európe. Nárast tohto trendu v Maďarsku evidujú od roku 2010, keď sa moci chopil premiér Viktor Orbán. K nej mu nepriamo dopomohol židovský finančník a filantrop George Soros, z ktorého urobil dokonalého strašiaka.

Na rozdiel od Roberta Fica, V. Orbán do vytvorenia postavy G. Sorosa ako nepriateľa Maďarov investoval okrem rečí aj desiatky miliónov eur. Len v roku 2017 to bolo 40 miliónov eur. „To je asi toľko, čo sme v Nadácii otvorenej spoločnosti v Bratislave minuli na programy za roky jej samostatnej existencie od roku 1992 do roku 2013,“ porovnáva šéf nadácie Ján Orlovský.

Vlani strana V. Orbána Fidesz v protisorosovskej propagande pokračovala. V rámci bilbordovej kampane Stop Soros ho maďarská vláda obvinila, že chce Maďarsko zaplaviť imigrantmi. Reklama bola aj v televízii, v novinách, rádiu a na internete. Všetko to boli peniaze zo štátneho rozpočtu,

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa