Cestu LED žiaroviek k spotrebiteľom vydláždili nariadenia EÚ s cieľom znížiť spotrebu elektrickej energie. No odborníci ich odporúčajú aj ako bezpečnejšiu alternatívu k úsporným žiarivkám. Tie obsahujú jedovatú ortuť, na ktorú môžu aj pri krátkodobom vystavení sa kontaminovanému ovzdušiu citlivo reagovať deti a tehotné ženy. Vážnejšie riziko poškodenia zdravia v dôsledku jednorazového rozbitia žiarivky Úrad verejného zdravotníctva SR nepripúšťa.

IKEA sa rozhodla, že od roku 2016 obmedzí svoju ponuku svetelných zdrojov na LED žiarovky. Kto o nich ešte nič nevie, mal by začať študovať, čo znamená uhol vyžarovania, index farebného podania, svetelný tok či farebná teplota.

Pravda o prehrievaní

O LED žiarovke sa traduje, že kvôli prehrievaniu by nemala byť inštalovaná do svietidiel v uzavretých priestoroch, ktoré sa nedajú vetrať. Martin Pastirčák zo spoločnosti IMAO electric to pripúšťa iba za situácie, že by sa v spomenutých miestnostiach svietilo veľkým množstvom LED žiaroviek. Za bežných okolností podľa neho nie je rozhodujúce, či ich nainštalujeme do kúpeľne, chodby alebo spálne.

Na umiestnení v priestore skôr záleží v prípade úsporných žiariviek, ktorých životnosť výrazne klesá častým a krátkodobým spínaním napríklad na chodbách alebo schodiskách. Na úplné rozsvietenie úspornej žiarivky treba navyše čakať niekoľko sekúnd. LED žiarovka je jej ideálnou náhradou, pretože sa rozsvecuje v momente zopnutia a neprekáža jej časté spínanie. „Pri výbere LED žiarovky pozerajte aj na to, aké má chladenie, či je dostatočné vzhľadom k výkonu LED čipu. Kvalitná LED žiarovka má keramické, prípadne hliníkové chladenie - alebo inak povedané telo - a spravidla je aj trochu ťažšia,“ radí M. Pastirčák.

Európska komisia v roku 2009 stopla výrobu 100-wattových žiaroviek, ktoré premieňali na svetlo len 5 % svojho príkonu. O rok neskôr sa nariadenie rozšírilo na 75 a viac wattové žiarovky. V roku 2011 limit klesol na 60 W. Klasickým žiarovkám s výkonom 40 a 25 W dala EK stop v roku 2012. V roku 2016 dôjde k obmedzeniu aj niektorých halogénových žiaroviek.

Na farbe záleží

Parametrom, ktorý pri výbere LED žiarovky netreba podceniť, je farebná teplota. V ponuke sú tri druhy farieb: studená biela, neutrálna a teplá biela. M. Pastirčák odporúča studenú a neutrálnu farbu inštalovať do kancelárskych priestorov a pracovných miestností: „Svojou farbou sa približujú k dennému svetlu a dokážu tak povzbudivo pôsobiť na ľudský organizmus.“ Ich použitie však nevylučuje aj v domácnosti. Tu stojí v popredí otázka vkusu a dizajnu.

LED žiarovky, alebo správnejšie LED diódy, odmietajú niektorí spotrebitelia kvôli svetlu, ktoré im spôsobuje bolesti hlavy. Hoci ide o individuálnu reakciu jednotlivca, príčinu odporúča M. Pastirčák hľadať v kvalite kupovaného produktu: „Radou pre ľudí s podobnými problémami je určite investícia do kvalitných LED žiaroviek. Najjednoduchším spôsobom ako zistiť, či skutočne patrí ku skupine kvalitnejších, je rozsvietiť ju a namieriť na ňu fotoaparát mobilného telefónu. Ak je na displeji jasne vidieť blikanie, tak patrí k menej kvalitným.“ Citlivejší spotrebitelia by mohli svoj problém vyriešiť aj znížením intenzity osvetlenia.

Prehnané tvrdenia o životnosti

Aj výrobcovia LED žiaroviek radi preháňajú. Reálnosť 100 000 deklarovaných hodín životnosti odborníci zhodne vylučujú. „Skutočná životnosť LED žiarovky sa pohybuje okolo 50 000 hodín svietenia, no môže to byť viac i menej. Skôr by som sa zameral na reálnu úsporu a nie na životnosť, pretože faktom je, že úspora na spotrebe energie pri využívaní LED žiaroviek môže dosiahnuť 60 až 70 percent,“ vysvetľuje M. Pastirčák.

Unikátnu 113-ročnú 60-wattovú žiarovku, ktorá od roku 1901 slúži v požiarnej zbrojnici v Kalifornii (a od roku 1976 svieti nepretržite!), chodí obdivovať celá Amerika. Výrobcovia žiaroviek čelia podozreniu, že už pred 2. svetovou vojnou začali zámerne znižovať životnosť žiaroviek. V prípade presadzovania ich úspornejších nástupcov v EÚ sa špekuluje o pretláčaní drahších produktov, ktorými výrobcovia nútia spotrebiteľov priplatiť si za produkty s dlhšou životnosťou.

Nahradenie klasických žiaroviek, ktoré má v zásobe stále množstvo domácností, za LED žiarovky, je podľa neho investíciou, ktorá sa spotrebiteľovi vráti v pomerne krátkom čase: „Ak budete LED žiarovkami svietiť približne rovnako dlho ako klasickými, úsporu musíte pocítiť.“

Cena LED žiarovky sa odvíja od jej parametrov. Na trhu dostať lacnejšie po 3,50 €, ale aj kvalitnejšie typy, ktorých cena sa môže vyšplhať až na 20 €. V najbližších rokoch sa očakáva ďalší pokles cien. M. Pastirčák zdôvodňuje efektívnosť investície do LED žiaroviek zdražovaním energií: „Zatiaľ čo ceny LED žiaroviek budú klesať, energie porastú.”

Príklad: Návratnosť investície do LED žiarovky

Porovnali sme spotrebu dvoch typov svetelných zdrojov pri cene elektrickej energie 0,127 €/kWh (nepočítame teda s rastúcou cenou elektriny). LED žiarovka v príklade je rovnocennou náhradou za 50-wattovú halogénovú žiarovku. Predpokladáme, že žiarovkami sa bude svietiť 6 hodín denne, čiže spolu 2190 hodín ročne. Keďže deklarovaná životnosť halogénovej žiarovky je len 2000 hodín, v priebehu prvého roka musíme počítať s nákupom dvoch kusov. Počas zvyšných deviatich rokov zakúpime z dôvodu využívania nespotrebovanej životnosti žiaroviek z predchádzajúceho obdobia iba jeden kus halogénovej žiarovky ročne.

Parametre žiaroviek
LED žiarovkahalogénová žiarovka
Výrobca:GEOSRAM
Typ:Energy SmartHalopar
Príkon:6W50W
Intenzita svetelného toku:360Lm300Lm
Farba svetla:3000K2800K
Stmievateľnosť:nieáno
Uhol svietenia:30 stupňov35 stupňov
Deklarovaná životnosť:50 000 hodín2 000 hodín
Cena s DPH:15,00 €2,00 €


LED 6W verzus halogénová 50W žiarovka
1. rok používania2. rok používania10. rok používania
LED žiarovka 6WHalogénová žiarovka 50WLED žiarovka 6WHalogénová žiarovka 50WLED žiarovka 6WHalogénová žiarovka 50W
Spotreba*1,67 €13,91 €3,34 €27,82 €16,70 €139,10 €
Cena a spotreba spolu16,67 €17,91 €18,34 €33,82 €31,70 €161,10 €
Úspora na LED žiarovke1,24 €15,48 €129,40 €
*výsledok dostaneme vynásobením príkonu žiarovky premeneného na kilowatthodiny, celkovým ročným počtom hodín prevádzky a priemernou cenou elektrickej energie

Z výpočtu vyplýva, že s návratnosťou investície do LED žiarovky možno v našom príklade počítať už v prvom roku jej používania, v ktorom sme v porovnaní s halogénovou žiarovkou ušetrili 1,24 € pri započítaní spotreby elektriny i nákupnej ceny žiarovky. Po dvoch rokoch používania LED žiarovky sa dostávame na úsporu 15,48 € a po 10 rokoch až na 129,40 €.