V rokoch 2017 a 2018 minulo ministerstvo Andrey Kalavskej z kapitálových výdavkov 119 miliónov eur. Okrem najväčších štátnych ústavných zdravotníckych zariadení išli peniaze napríklad aj na projekt novej nemocnice v Bratislave na Rázsochách, ktorý sa už nejaký čas nehýbe. Konkrétne 625,5-tisíc eur.

Ďalších 9,6 milióna eur vykázal úrad ako výdavok ministerstva zdravotníctva na výpočtovú techniku či dochádzkový systém. Univerzitná nemocnica v Martine, kde už vláda schválila stavbu nového zariadenia, dostala spolu 5,5 milióna eur. Fakultnej nemocnici v Trnave, kde sa tiež počíta s výstavbou novej budovy, išlo do tej súčasnej päť miliónov eur.

Chýba zásobník aj metodika

Analytici z Úradu vlády v Súhrnnej implementačnej správe za rok 2018 konštatujú, že čerpanie zdrojov v zdravotníctve okrem zdĺhavého verejného obstarávania ovplyvňuje aj nejasná prioritizácia projektov. Inak povedané, nie je zrejmé, na základe čoho sa na ministerstve prerozdeľujú prostriedky z rozpočtu.

Podľa šéfky Implementačnej jednotky Miriamy Letovanec, obdobne ako aj ďalším rezortom, na ministerstve zdravotníctva chýba akýsi zásobník investičných projektov a metodika ich výberu bez ohľadu na výšku investičných nákladov tak, aby boli prioritne realizované projekty s najvyššou hodnotou.

„Výber projektov by mal vychádzať z analyticky podložených

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa