Mnoho ľudí zle znáša už len prechod z letného na zimný čas. Predstavte si však, že by ste žili v krajine, kde v zime čaká obyvateľov úplná tma najbližšie štyri mesiace. Vedkyňa Sarah Strand študuje na ďalekom severe na nórskom súostroví Svalbard permafrost. V meste Longyearbyen od polovice októbra do polovice februára slnko nikdy nevyjde.

Vedkyňa pre americký magazín Fast Company zhrnula niekoľko bodov, ako túto temnú kapitolu roka prežiť v psychickom zdraví a nezblázniť sa. V prvom rade je podľa nej dôležité zachovať si určitú úroveň rutiny a konzistentný denný rozvrh, správať sa a robiť veci takým spôsobom, ako keby bolo normálne svetlo.

Duševnú pohodu pomáha uchovávať socializácia a plánovanie spoločenských aktivít. Obyvatelia arktických oblastí sa počas zimnej sezóny pravidelne stretávajú s ostatnými, aby nadobudli pocit, že nie sú sami a sú súčasťou komunity, čo im psychicky pomáha.

Podľa vedkyne je kontraproduktívne sa snažiť s tmou bojovať. Pokusy často vedú práve k neželanej depresii. Jednotlivec by sa mal snažiť vyhľadávať v tomto čase aktivity, ktoré mu prinášajú radosť. Viac rád si prečítajte v nasledujúcej záložke.

Digitálny minimalizmus

Existujú ľudia, ktorí nedokážu viesť dlhší rozhovor bez toho, aby sa medzitým niekoľkokrát nepozreli do mobilu. Stretávajú sa so známymi a kamarátmi a nikdy nezabudnú z tohto okamihu spraviť fotografiu a zavesiť ju na internet. Keď sú sami, majú nutkanie

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa