Ruské úrady začali porušovať podmienky čiastočnej mobilizácie hneď v prvý deň po jej vyhlásení. Stanovené kvóty na odvedencov pre jednotlivé regióny sa zrejme podarí naplniť, čo však neznamená, že Moskva mobilizáciou získa efektívnu bojovú silu. Vo svojej pravidelnej analýze vojny na Ukrajine to uviedol americký inštitút ISW.

Dostal rozkaz aj keď neslúžil v armáde

Čiastočnú mobilizáciu ohlásil v stredu prezident Ruska Vladimír Putin. Ruskí predstavitelia v ten istý deň oznámili, že sa bude týkať 300-tisíc mužov, a to iba tých s predchádzajúcimi vojenskými skúsenosťami.

Západné a niektoré ruské médiá vo štvrtok informovali o prípadoch, keď ruskí vojenskí komisári rozdávali povolávacie rozkazy zatknutým demonštrantom v Moskve a Voroneži.

Ruské opozičné médiá tiež informovali o bankovom IT špecialistovi, ktorý dostal povolávací rozkaz, hoci nikdy neslúžil v armáde ani nenavštevoval vojenské vzdelávacie kurzy.

Študent univerzity v Burjatsku zverejnil zábery, na ktorých polícia údajne vyťahuje študentov priamo z výučby, hoci ruský minister obrany Sergej Šojgu opakovane vyhlásil, že ruskí študenti mobilizovaní nebudú.

Bezohľadné mobilizačné postupy

,,Kremľom stanovené kvóty pravdepodobne donútia regionálnych predstaviteľov mobilizovať akýchkoľvek mužov bez ohľadu na ich vojenské skúsenosti," uviedol ISW s tým, že mnoho regrútov vstúpi do armády už rovno s biednou morálkou.

,,Prístup Kremľa (...) pravdepodobne nevytvorí efektívnych vojakov a bez väčšieho prínosu vyvolá negatívne reakcie na domácej scéne," dodal inštitút.

Náboroví úradníci a polícia podľa niektorých svedectiev tiež uplatňujú bezohľadné mobilizačné postupy, keď predvolanie oznamujú telefonicky, vydávajú ho uprostred noci či mužom oznamujú mobilizáciu prostredníctvom webových stránok na sociálne dávky.

Etnickí a neruskí prisťahovalci

Kremeľ bude podľa amerického think-tanku zrejme v nepomerne veľkej miere mobilizovať etnicky neruské a prisťahovalecké skupiny. Člen prokremeľskej Rady pre ľudské práva Kirill Kabanov navrhol povinnú vojenskú službu pre stredoázijských prisťahovalcov. Pohrozil, že v prípade odmietnutia im bude odobraté ruské občianstvo.

Časopis Nastojaščeje vremja informoval o dedine v Burjatsku, kde bolo odvedených asi 700 mužov z celkového počtu 5 500 obyvateľov, teda 25 percent mužskej populácie.

Arménsky telegramový kanál zverejnil zoznam mobilizovaných z Tuapsa v Krasnodarskom kraji, kde sú údajne z 90 percent etnickí Arméni, hoci arménska komunita tvorí v meste len 8,5 percenta obyvateľov.

Ďalšie dôležité správy

WA 48 Kyjev - Poľský prezident Andrzej Duda gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve v utorok 23. augusta 2022. Duda pricestoval do Kyjeva v utorok ráno na pozvanie ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského. Ide už o piate stretnutie Dudu a Zelenského tento rok a tretie od začiatku vojny. FOTO TASR/AP

   
Polish President Andrzej Duda speaks during a joint news conference with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy in Kyiv, U
Neprehliadnite

Putinova mobilizácia je pokusom zachrániť si tvár, povedal poľský prezident Duda