Či už sa niekto rozhodne cestovať na dovolenku do zahraničia požičaným autom, alebo si chce nejaké prenajať tam, čaká ho malá skúška. Vybrať si vhodné auto, riadne ho skontrolovať a dohodnúť sa na všetkých podmienkach tak, aby ho pri jeho vrátení nečakali stresy a nemilé prekvapenia, chce skúsenosti. Pre tých, ktorí ich nemajú, je tu zopár rád, ktoré pomôžu cestovanie na dovolenke spríjemniť.

Aj keď to pre Slovákov stále nie je rozšírená možnosť, mali by si preveriť, či ich zamestnávateľ nevyužíva operatívny lízing. Takýchto firiem je totiž čoraz viac a tí, ktorí pre ne pracujú, môžu vyskúšať aj inú možnosť - požiadať o krátkodobý či ultra krátkodobý prenájom aj väčšieho vozidla. Kým klasický operatívny lízing trvá od 12 do 72 mesiacov, tu ide o zmluvu len na niekoľko dní či týždňov.

V tomto prípade by dovolenkujúci mal pocítiť zopár výhod. Nedáva zálohu za náhradné vozidlo pre prípad dopravnej nehody či nepojazdnosti vozidla, ktorú zahraničné požičovne často požadujú. Riziko nesie lízingová spoločnosť. K autu si môže vybaviť aj palivovú kartu. Pri operatívnom lízingu vydávajú lízingové spoločnosti na počkanie k dokladom aj splnomocnenia pre vodiča – zamestnanca firmy, ktorá si prenajíma vozidlo na operatívny lízing. Je to dôležité napríklad v krajinách ako Srbsko, Albánsko, Ukrajina a Moldavsko. „Policajné orgány tu klasické splnomocnenie neuznávajú,“ upozorňuje technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák. Musí byť na vodiča.

Auto takto možno využívať 24 hodín denne vrátane plnej starostlivosti pri odbúraní akejkoľvek administratívy. „Obvykle využívajú firmy krátkodobý prenájom na pokrytie krátkodobej mobility, ak napríklad potrebuje zamestnanec či zahraničný manažér vozidlo len na určitú dobu, na ktorú vo firme pôsobí alebo na ktorú ho potrebuje, hovorí P. Kundlák. No priestrannejšie, lepšie vybavené či luxusnejšie auto môže byť benefitom zamestnancovi na víkend alebo dovolenku.

Päť rád, ktoré pomôžu pri požičiavaní auta na dovolenku

  1. Pozor na podmienky

Riadne si zistite podmienky prenájmu. Nebojte sa pýtať na pravidlá používania, časové, kilometrové, geografické či iné obmedzenia a spýtajte sa aj na všetky poplatky a prípadné platby. „Hlavne si zistite, či je vozidlo riadne poistené vrátane havarijného poistenia a aká by bola výška vašej zodpovednosti v prípade poistnej udalosti, ktorú by ste zavinili,“ radí technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák. Požičovne v zahraničí často žiadajú aj zálohu na náhradné vozidlo pre prípad nehody. Ide o nemalé sumy.

  1. Preverte si technický stav auta

Pri preberaní vozidla z autopožičovne zaevidujte všetky viditeľné chyby, ako škrabance či poškodenia karosérie. Vyhnete sa tomu, aby vám ich po odovzdaní vozidla autopožičovňa vyúčtovala. Pri kontrole technického stavu vozidla nezabudnite skontrolovať aj kvapaliny, pneumatiky, povinnú výbavu a dostatočný počet reflexných viest, najmä ak ich príslušná legislatíva danej krajiny požaduje aj pre spolujazdcov. Palivo si obvykle platíte zo svojho.

  1. Skontrolujte doklady

Pri sebe by ste mali mať nielen osobné doklady a doklady od vozidla, ale aj tlačivo pre prípad nehody, číslo asistenčnej služby a prípadné splnomocnenia, najmä ak ide o krajiny mimo Európskej únie.

  1. Veľkosť auta prispôsobte

Vozidlo by malo spĺňať požiadavky na komfort a potreby. Ak má auto v zahraničí slúžiť len na potulky po zaujímavých miestach, zohľadňujte špecifiká oblasti. Jazda úzkymi uličkami starobylých centier môže byť s veľkým autom riziková, najmä ak nie ste skúsený šofér.

  1. Nebojte sa infraštruktúry

Elektromobilita je čoraz väčší trend, napriek tomu nie je vo všetkých krajinách Európy dostatočná infraštruktúra. Ak máte v garáži elektromobil, no obávate sa ísť s ním na dovolenku práve pre otáznu infraštruktúru, radšej si požičajte vozidlo s klasickým pohonom. Ak máte auto na operatívny lízing, auto s klasickým pohonom môže požičať aj lízingová spoločnosť.

PRAMEŇ: Business Lease Slovakia