V posledných rokoch sa svet v boji so globálnym otepľovaním zameral na znižovanie emisií oxidu uhličitého. CO2 je najrozšírenejší skleníkový plyn, ktorý predstavujúci až 80 percent všetkých ľuďmi produkovaných emisií neželaných plynov.

V skutočnosti ale nie je jediný a ani najpotentnejší. Ďalších viac ako desať percent emisií predstavuje metán a viac ako päť percent oxid dusný. Tie majú násobne väčší potenciál ohrievania atmosféry. Zníženiu ich emisií by najviac pomohla redukcia chovu dobytku.

Metán a prežúvavce

Metán, CH4, je plyn založený na uhlíku, na ktorý sú naviazané štyri atómy vodíka. Odhaduje sa, že je zodpovedný za takmer štvrtinu globálneho otepľovania v dvadsiatom storočí.

Polčas jeho rozpadu v atmosfére je zhruba len dekádu na rozdiel od CO2, ktorý v nej pretrváva stáročia. Napriek tomu zachytí za storočie v atmosfére až 30-násobne viac tepla ako oxid uhličitý.

Produkcia CH4 vzrástla od roku 1750 zhruba 1,5-násobne. Produkcia CO2 vzrástla trikrát pomalšie. Menej ako pätina emisií metánu vzniká pri ťažbe a transporte fosílnych palív, z ktorých sa zachytený plyn uvoľňuje do ovzdušia. Takmer tretina vzniká na skládkach odpadov.

Avšak 40 percent ľuďmi produkovaných emisií CH4 vzniká chovom dobytka. Napríklad jeden kus hovädzieho dobytka ročne vyprodukuje viac ako 100 kíl metánu. Sú to mikróby v žalúdkoch prežúvavcov, ktoré pomocou fermentácie rozkladajú skonzumované rastliny, pričom vzniká CH4 ako vedľajší produkt.

Rajský plyn a hnoj

Oxid dusný alebo rajský plyn sa v atmosfére nehromadí kvôli použitiu v medicíne. Viac ako sto miliónov ton ročne vznikne umelým hnojením a zhruba rovnaké množstvo pochádza z prirodzeného hnojiva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa