V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či podporujú zatvorenie obchodov v nedeľu. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 23. februára 2023 a pondelkom 27. februára 2023 celkovo 55 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

67 % Primerane, ekonomika bude stagnovať

Robert  Balheim, partner, Expense Reduction Analysts

Vyzerá to, že zimu sme zvládli a zásobníky plynu na konci Januára 2023 boli naplnené viac ako po iné roky. Predpoklady hovoria, že aj vďaka tomu cena energií by mohla  byť výrazne nižšia, štát začal s podporou a preplácaním vysokých cien energií podnikateľom a obciam. Rast inflácie sa zastavil. Dôležité bude ako sa zachovajú domácnosti, či udržia spotrebu tak aby podporila ekonomiku a udržala zamestnanosť vo firmách pôsobiacich na Slovensku.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich

Vývoj našej ekonomiky závisí najmä od externých faktorov.

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit

Viaceré optimistické predpovede považujem za predčasné. Situácia na trhu je stále ovplyvnená infláciou, nestabilnými cenami energií, a tiež vojenským konfliktom na Ukrajine. Veľa firiem bude vychádzať zo zaistenej pozície – budú sa síce snažiť využiť príležitosti, ale veľkým projektom a rozvoju trhu táto situácia jednoducho nepraje.

Martin  Kebísek, predseda predstavenstva , CEMMAC, a.s., Horné Srnie

V stavebných materiáloch očakávame mierny pokles objemov oproti predchádzajúcim dvom rokom, ktoré boli stabilne dobré. Dopyt ovplyvnia nielen ceny materiálov, ale aj rast úrokov a pravdepodobne aj zmena správania spotrebiteľov, ktorí budú opatrnejší v rozhodnutí investovať do nehnuteľností.

Milan Černák, managing partner, RSM SK, s.r.o., Bratislava

V prvom polroku ešte očakávam recesiu a následne mierne a postupné zotavenie. Predpokladám, že na jednej strane bude klesajúca inflácia ukrajovať z príjmov štátneho rozpočtu, čo vyvolá tlak na ich doplnenie. Na druhej strane práve stabilizácia cenovej hladiny určite prospeje trhu. Ten sa zase v súvislosti so zvyšujúcimi sa úrokovými sadzbami zrejme trochu prečistí od špekulatívnych spoločností.

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments

Slovensko je otvorená a proexportná ekonomika. Značnú časť nášho HDP tvorí automobilový sektor. Autá sú cyklický tovar, čo znamená že spotrebitelia v krízach a ekonomicky ťažšie predvídateľných dobách ako prvú odkladajú spotrebu cyklických tovarov dlhodobej spotreby na neskorší čas.  S príchodom spomalenia ekonomiky v eurozóne by bolo naivné myslieť si, že nás ako Slovenska sa toto globálne spomalenie týkať nebude. Dočasne môže pomôcť domáca spotreba, ktorá bude čiastočne udržaná vládnymi opatreniami, ktoré majú zmraziť rast energetických nákladov v najbližšom roku a peňazí tak Slovákom ostane v peňaženkách o čosi viac ako keby to vláda nerobila. Je to za cenu zadlžovania štátneho rozpočtu a rast nákladov na energie nezmizne, len sa rozloží v čase. Aj na základe týchto dát sa očakáva rast slovenskej ekonomiky v roku 2023 na úrovni 1,5% (odhad NBS), avšak ak neklesne inflácia, centrálne banky zvýšia úroky ešte viac, čo bude zvyšovať pravdepodobnosť tvrdšieho sekundárneho dopadu na ekonomiku a rast HDP môže byť ešte nižší ako odhaduje NBS. Napriek tomu, treba sa pozerať na EÚ a našich hlavných obchodných partnerov v akej sú kondícii, pretože to sa významne podpíše pod celkový výsledok nášho hospodárstva. Silný zahraničný dopyt je pre nás vo výsledku nesmierne dôležitý.

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management

Slovenská ekonomika, žiaľ, nie je taká adaptabilná a silná, aby dokázala pružne reagovať na aktuálnu situáciu na trhu. Rovnako jej chýba dostatočná podpora od štátu. V neposlednom rade je naša spoločnosť málo konzumná, čo, samozrejme, súvisí s nižšou životnou úrovňou obyvateľstva.

Radoslav Prokop, zakladateľ INVESTART, investičná skupina spoločnosti Grama, a.s., Bratislava

Slovenská ekonomika sa pravdepodobne vyhne recesii, najmä v druhom polroku sa očakáva mierny rast, rizikom vývoja však zostáva ruská agresia a nevyčerpanie finančných prostriedkov z Plánu obnovy. Aj preto si myslím, že sa mnohé firmy dostanú do problémov, na čo sa my v Investarte pripravujeme, aby sme takýmto firmám dokázali efektívne pomôcť.

Ivan Paule, partner, TPA Audit

Očakávam celkovo jemne negatívnu stagnáciu. Niektoré firmy aj občania budú pod tlakom rastúcich cien energií aj spotrebných tovarov aj služieb. Zaujímavé veci sa ale, myslím, budú diať pod povrchom celkového trendu, pokiaľ nepodľahneme prílišnému plošnému dotovaniu všetkého a dokonca môžeme z toho nakoniec aj vyťažiť. Jednak čo sa týka zefektívňovania fungovania firiem, ktoré v časoch blahobytu toto riešia menej. A tiež aj urýchlením rozvoja biznisov s vyššou pridanou hodnotou, ktoré by mali byť inflačnými tlakmi menej „tlačené k stene“ a preto časť podnikateľov aj zamestnancov prirodzene bude opúšťať potápajúce sa lode a budú presadať na perspektívnejšie plavidlá. Ak teda štát rozmýšľa čo podporí, viac by mal svoje investície (dotácie) smerovať do perspektívnejších oblastí a nezachraňovať každú jednu potápajúcu sa loď, hlavne nie v oblastiach s nízkou nezamestnanosťou.

Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk

Nevidím rastové faktory, ani zmysluplné vládne výdavky, ktoré by naštartovali rast. Čerpanie eurofondov je tiež biedne, čo už fakt nechápem., Je to problém celé roky, ale radšej necháme financie prepadnúť...

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava

Neočakávam, že Slovensko ako celok bude vykazovať znaky silnej recesie alebo oživenia, ale budú odvetvia, ktoré sa môžu zásadne meniť.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio   

Nečakám obrovské výkyvy, nečakám extrémne plusy ani mínusy. Uvidíme, budeme robiť všetko pre to, aby sme prispeli k rastu.

Martin Melišek, CFO, Softec

Krátkodobo odhadujem dobré vyhliadky, do konca roku som ale pesimistickejší, lebo inflácia poľavuje len veľmi pozvoľne, ekonomická situácia vo svete sa nezlepšuje, stabilita legislatívneho slovenského prostredia je katastrofálna a to sa ešte geniálne predvolebné nápady neskončili. To je mix, ktorý do konca roku neprinesie našej ekonomike nič dobré.

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava

Dôležité pre ekonomiku bude, aby sa neprijímali populistické a iracionálne ekonomické balíčky typické pre predvolebné obdobie.

Erik  Maxin, zakladateľ, MAXIN’S Group, a.s., Bratislava

Aj napriek obrovskej neistote na trhu, energetickej kríze, dvojcifernej inflácií a vojnovému konfliktu u nášho suseda nepredpokladám recesiu v roku 2023. Všetko ale záleží od zvládnutia energetickej krízy a ďalšieho vývoja vojnového konfliktu na Ukrajine.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Erik Vicena, zástupca generálneho riaditeľa pre obchod, PPA CONTROLL, a.s., Bratislava

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Kristína Čambalová, Managing Director , Kharisma

Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava

Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.

18 % Dobre, udrží si predchádzajúcu výkonnosť

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 

V automobilovom priemysle na Slovensku prevláda mierny optimizmus, aj prvé finančné ukazovatele našej firmy za január tento trend potvrdzujú.

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum

Treba byť optimistom. Mierny rast bude.

Martin Kostič, riaditeľ, Emark, s.r.o.

Slovensko má brutálny potenciál. A zároveň brutálne nevyužitý potenciál. Aj s aktuálnym levelom využívania svojho potenciálu som optimistický, biznis jednoducho pôjde ďalej a bude sa rozvíjať čo bude posúvať ekonomiku ako takú. Na druhej strane, predstavme si, čo by sa dalo dosiahnuť, keby sme na využívaní potenciálu Slovenska (konečne) začali systematicky pracovať?

Mikuláš Gazda, CEO, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou

Podľa najnovších predikcií sa svetová ekonomika  vyhne recesii a bude mierne rásť, preto sa dá predpokladať, že väčšina firiem by mala naďalej svoje podnikanie rozvíjať.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.

Pevne verím, že výkonnosť ekonomiky bude v niektorých sektoroch približne rovnaká a nebude klesať a vo viacerých odvetviach bude dokonca rásť. Po turbulentných mesiacoch až rokoch v dôsledku pandémie, vojny a nestabilnej politickej situácie. Príde kľudnejšie obdobie a hlavne prívetivejšie k podnikaniu.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora

V najbližších mesiacoch, povedzme marec až jún, budú hlavné motory našej ekonomiky - priemyselná výroba a predovšetkým automotive (stabilné objednávky), ako i domáca spotreba (nastavené pravidlá) pracovať v súčasnom móde.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.

Aj keď energetické náklady, dlhšie dodacie doby niektorých materiálov, technológií, súčiastok a zariadení, ako aj ich zvýšené ceny a inflácia celkovo,  budú naďalej komplikovať život podnikateľským subjektom na trhu.

Ján Majerský, managing director, Proma

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

11 % Zle, ekonomické dno ešte nedosiahla

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o.

Peter Halász, konateľ, Jaga Group

4 % Neviem/nevyjadrujem sa/iné

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.

Ja si stále myslím, že sa nám vo všeobecnosti darí extrémne dobre a ak by sa to malo trochu zhoršiť, potrebujeme si len o jednu dierku stiahnuť ten široký opasok. Nerodíme sa múdrejší ani pracovitejší ako Buriati alebo Afgánci a aj tak sa máme lepšie. Píšem to nie ako ezoterik, ale ako človek chronicky unavený počúvaním neustáleho nadávania na všetko a  sťažovania sa na ľudí na všetko okrem nich samých.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti, s.r.o.

Ako ukazujú viaceré štúdie, dá sa predpokladať, že sa ekonomika v najbližších mesiacoch čiastočne zotaví, avšak po celý rok budeme pociťovať vplyv inflácie a energetickej krízy na vývoj ekonomiky na Slovensku.