Vybrané subjekty potravinárskeho priemyslu by sa mali začleniť medzi chránených odberateľov energií. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu, o ktorom má v stredu rokovať vláda.

Základné potraviny

Predbežne boli podľa ministerstva pôdohospodárstva, ako odvetvia potravinárskeho priemyslu vyrábajúce základné životne dôležité tovary nevyhnutné na prežitie, identifikované mäsopriemysel, mliekarenský priemysel, chov a spracovania hospodárskych zvierat.

Ďalej ide o tukový, mlynský a pekárenský priemysel, ako aj cukrovarnícky, konzervárenský a mraziarenský priemysel či o výrobu balenej vody.

V programe sú začlenené aj personálne nominácie z dielne Súdnej rady SR do európskych štruktúr. Kandidátom SR na ad hoc sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu má byť advokát Ondrej Laciak. Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) má byť zas Beatrix Ricziová.

Problém okolo energetiky

Rokovať sa má aj tom, že Slovensko a Ománsky sultanát majú vzájomne zrušiť vízovú povinnosť pre držiteľov diplomatických, špeciálnych a služobných pasov.  

Služby Centra právnej pomoc (CPP) by mohli byť dostupnejšie verejnosti. Centrum navrhuje zvýšiť príjmovú hranicu klientov, ktorá je podmienkou pre poskytovanie právnych služieb. Vyplýva to z koncepcie činnosti CPP na roky 2022 až 2024, o ktorej bude rokovať vláda.

V programe stredajšieho rokovania je zaradená aj koncepcia rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2022 – 2030 a akčný plán Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2022 - 2026.

Vládny kabinet by sa mal opätovne vrátiť aj k riešeniu problematiky v oblasti energetiky. Na pondelkovom (5. 9.) rokovaní mali byť podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka rozdelené úlohy súvisiace s energetikou aj ďalším ministerstvám. Materiál však zatiaľ v programe zaradený nie je.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Chlieb za 8 eur, rožok 50 centov. Pekári stratili nádej, tým menším hrozí krach, ľuďom dražoba